EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: Archiv Galerie hlavního města Prahy

TANEC V GALERII: TENHLE LIST AŤ SE MI SCHOVÁ

Performance je součástí programu Pražského Quadriennale 2019.

Datum konání akce16. 6. 2019 I 11.00 a 16.00 |  Místo konání akcePraha I Petřínské sady, Nebozízek

Petřínská socha Karla Hynka Máchy se stane aktérem site-specific taneční performance, ovšem ne jako předmět naivně romantizujících klišé, ale jako symbol vzpoury vůči konvenčnímu vidění romantického básníka.

Mácha je romantický básník, národní hrdina, jeho Máj je jedna z nevydávanějších českých knih. Jakého Máchu bychom ale viděli a vnímali, kdybychom neznali jen to obligátní „Byl pozdní večer – první máj…“, ale poznali ho se všemi jeho lidskými slabostmi, byl by stále hrdinou na piedestalu? Hrdinové, bájně očištěni od nánosu obyčejné lidskosti, jsou variantou ideálu, ale možná by Mácha přeci jen zůstal hrdinou, i kdyby byl „jen“ variantou reality.

Centrem a východiskem site-specific projektu z cyklu Tanec v galerii, který realizuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, je bronzová socha Karla Hynka Máchy v Petřínských sadech na Nebozízku. Tento bronzový pomník zakladatele moderní české poezie vytvořili v letech 1910 až 1912 sochař Josef Václav Myslbek a architekt Antonín Balšánek. Místo, které je synonymem pro romantická setkání párů každého věku, bylo vybrané i pro jeho blízkost k domu u Bílého orla, kde se Mácha v pátek 16. listopadu 1810 narodil.


"Ještě vidím toho zvláštního člověka živě před sebou. Jeho přímou postavu prostřední výšky, jeho trochu podlouhlou, snědou tvář aristokratického výrazu, pěkně formovaný nos, jiskrné černé oči, vysoké hladké čelo, černé vlasy a též takové vousy, jimiž – proti tehdejšímu obyčeji – celou bradu a hořejší pysk obrostlé měl. I v obleku jevily sa na něm zvláštnosti. Proti panující módě nosil vždycky černou vestu až nahoru zapnutou, černý šátek na krku beze všech límců, modrý frak se žlutými knoflíky a světločedivé pantalony... Také byl zamilován do pláště světle šedivé barvy s límcem červenou felbou vyloženým a s červenou podšívkou, který jsem mu vlastnoručně zhotovil... "
Jan Kaška, Ze zápisků starého komedianta

Námět: Eva Dryjová

Koncept: Petra Fornayová

Tvorba, interpretace: Helena Ratajová

Použitá hudba: Antonín Rejcha (1770, Praha, Staré Město – 1836, Paříž) – Kvartet pro flétnu a smyčcové trio No.1 G mol

Použité texty: Vyprávění Lori Šomkové J.L.Turnovskému, 1886 (Karel Hynek Mácha – Daleká pouť, Československý spisovatel, 1976), Karel Hynek Mácha – V svět jsem vstoupil (Zrcadlení, Diskotéka Mladého světa, recituje Jiří Adamíra), list K. H. Máchy pro Lori (Karel Hynek Mácha, Dílo 1, Československý spisovatel, 1986), 

Děkujeme za pomoc: Adam Hanuljak, Jakub Rataj, Ambróz Šulej, Peter Šulej

Odborná konzultace: Marie Foltýnová, kurátor sbírky veřejné plastiky

 

Petra Fornayová
Petra Fornayová je režisérka, choreografka, interpretka, herečka a publicistka. Vytvořila řadu autorských divadelně-tanečních představení, spolupracovala s mnoha choreografy, režiséry a hudebníky. Její autorská představení byla uvedena na festivalech v Čechách, na Slovensku i jinde po Evropě. Spoluzaložila divadlo A4, založila a řídí festival NuDance Fest a je členkou redakční rady magazínu pro současné umění VLNA. Za roli ve filmu Juraje Lehotského Nina byla nominována na cenu Slnko v sieti 2018.

Tanec v galerii
Cyklus Tanec v galerii charakterizuje interdisciplinární spolupráce mezi tancem a výtvarným uměním, kdy má návštěvník příležitost nahlédnout na výtvarná díla a témata, která přináší, nově a prostřednictvím nezvyklých výrazových prostředků. Cyklus sleduje mimo jiné přesvědčení, že tanec je umění přístupné každému, ať už se s ním setká v divadle nebo v nečekaných souvislostech ve veřejném prostoru. Na druhou stranu se tanec v tomto pojetí stává nástrojem nového způsobu vnímání expozic.
 

Projekt realizuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. 
 

Tělo v pohybu jako nástroj nové perspektivy.

Program

16. června 2019 v rámci programu PQ 2019

11.00 a 16.00 hodin

Petřínské sady. socha K. H. Máchy na Nebozízku

 

Praktické informace

VSTUP ZDARMA

Délka představení: 30 min

Pořádáme ve spolupráci s www.PerformCzech.cz

Umělci

Petra Fornayová

Petra Fornayová Životopis

[ ]

Podpora

Podpořte nás, když nakupujete!

Pokud alespoň občas nakupujete na internetu, zkuste to přes portál www.givt.cz! Najdete na něm přes 1 200 nejznámějších e-shopů – a ať už budete nakupovat věci do domácnosti, obnovovat šatník nebo objednávat dovolenou - naše organizace vždy dostane příspěvek.


Jak na to:
1. Přidejte si do prohlížeče jednoduché rozšíření od GIVTu - Pomocníka. Získáte ho zde: https://givt.cz/aplikace

2. Až budete nakupovat, Pomocník se objeví na e-shopech, které s GIVT.cz spolupracují. Vy si v něm jen zvolte, koho chcete podpořit.

3. Nakupte si, jak jste zvyklí.

To je celé. Nestojí vás to nic navíc a my dostaneme část peněz z hodnoty nákupu.
Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. A můžete o této možnosti říci i svým přátelům :)
Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

Připravujeme

FESTIVAL KoresponDance

KoresponDance každý rok na začátku července otevře dveře zámku desítkám umělců a tisícovkám návštěvníků a všem zprostředkuje fantastický zážitek se současným uměním té nejvyšší světové úrovně. Těšit se můžete již na sedmý ročník, který opět přivítá nepočítaně umělců z několika kontinentů.
 

 

 

Korespondance

SE.S.TA provozuje festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR a celoročním grantem hl. m. Prahy ve výši 400 000 kč.