EN
Přejít na SE.S.TA pro profesionální rozvoj
Foto: Ozrenka Mamulová

CHOREOGRAF V KREATIVNÍM UČENÍ

vzdělávací cyklus pro umělce v rámci projektu Škola tančí

Datum konání akce19. 11. 2022 - 22. 1. 2023 |  Místo konání akcePraha a Žďár n/Sázavou

Chcete si rozšířit svoji kvalifikaci a mít jako umělec další pracovní příležitost? Láká vás práce s dětmi, ale nevíte, jak na to? Každý umělec má dětem co předat. Pojďte se s nimi podělit o umělecké myšlení a skrze pohyb a tanec objevovat jejich kreativní potenciál.

Po více než deseti letech realizace  úspěšného projektu Škola tančí otevírá  SE.S.TA dlouho připravovaný vzdělávací program s názvem CHOREOGRAF V KREATIVNÍM UČENÍ - vzdělávací cyklus pro umělce v rámci projektu Škola tančí.


Program je určen všem choreografům, ať již zkušeným či začínajícím, se zájmem o další rozvoj svých kompetencí a poznávání nových metod a přístupů k taneční tvorbě a kreativní výuce. Celým vzdělávacím cyklem budou provázet zkušení umělci dlouhodobě zapojení do projektu Škola tančí (Zden Brungot Svíteková, Marta Vodenková Trpišovská a další) a také odborníci z partnerské organizace Tanzplattform Rhein-Main z Frankfurtu (Nira Priore Nouak a další), kteří v Německu rozvíjejí obdobný program Tanz in Schulen.


Po úspěšném absolvování programu nabízíme zájemcům možnost spolupráce v rámci projektu Škola tančí. 


O PROJEKTU ŠKOLA TANČÍ

Škola tančí je kreativně-vzdělávací projekt, který realizuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA pravidelně každý rok v několik školách v České republice. 


Hlavním principem projektu je mezioborová spolupráce, propojení uměleckého a pedagogického světa, kdy profesionální choreograf (popř. společně s dalším umělcem  - hudebník, výtvarník, animátor apod) společně s pedagogem dané třídy „ušijí na míru“ program pro konkrétní skupinu žáků. Žáci jsou provázeni uměleckým procesem a skrze pohyb/choreografii zkoumají téma vybraného školního předmětu. Výstupem projektu je veřejná prezentace ve škole nebo ve veřejném prostoru v daném místě a případně také na mezinárodním festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. 


Děti si tak mohou ve vlastním těle skutečně “zažít” např. zlomky, slovní druhy, koloběh vody nebo sopečnou činnost. Hlavně ale získávají cenné zkušenosti z procesu tvorby, učí se naslouchat svému tělu i svým kamarádům, formulovat svůj názor a věřit ve vlastní jedinečnost i kreativitu. 

Více informací v přiložené Stručné prezentaci projektu Škola tančí.

 

KOMU JE VZDĚLÁVACÍ CYKLUS URČEN:

Choreografům, tanečníkům, studentům či absolventům uměleckých škol 

“Jako umělec jsem vždy měla pocit, že umění dělám hlavně kvůli sobě, protože mne to baví, a pro diváky, které to baví, ale chyběl mi nějaký hmatatelný vliv na společnost. V projektu Školu tančí jsem našla smysluplné propojení umění a vlivu na společnost skrze tvořivou práci s dětmi.” Marta Vodenková Trpišovská, choreografka

Program

Celý cyklus je koncipovaný jako série praktických seminářů, ve kterých se budeme zabývat základními metodologickými přístupy k vedení kreativních projektů ve školách, prostřednictvím tvořivého pohybu. Vše si vyzkoušíme na vlastní kůži a půjdeme se také podívat do školy, abychom viděli, jak se teorie promítá do praxe. 


Výběr z témat:

  • Význam a přínosy kreativního učení v pohybu (pro děti, pro učitele, pro umělce)

  • Jak probudit v dětech nadšení?

  • Bezpečné prostředí v tvořivé činnosti

  • Zábava a umění - v čem se liší?

  • Každá lekce je umělecké dílo

  • Role pedagoga a umělce

  • Práce se školním učivem  

  • Umělec není učitel, ale “tvůrce” 

  • Podmínky úspěšného učení prostřednictvím pohybu 

Praktické informace

Cyklus seminářů se koná od listopadu 2022 do ledna 2023 formou šesti celodenních seminářů  v rozsahu 42 hodin včetně praktické výuky přímo s dětmi ve škole. 


TERMÍNY:

 

PRAHA (HAMU, Malostranské nám. 13, Praha 1):

19. a 20. 11. 2022 (9 - 18 hodin)

3. 12. 2022  (9 - 18 hodin)

+ praxe ve škole (pravděpodobně 2. 12. 2022, cca 8-12h, popř. i jiný den dle možností)


ŽĎÁR n/Sázavou (Zámek)

20. - 22. 1. 2023 (časy budou upřesněny)


CENA:

  • 3 400 Kč za celý cyklus
  • 2 500 Kč studenti uměleckých škol (Studenti HAMU zdarma - počet omezený, nutná registrace)

Cena zahrnuje: 

  • 42 hodin praktických seminářů včetně praxe ve škole
  • Po zakončení kurzu absolventi obdrží Osvědčení a Metodické materiály k programu Škola tančí. 

Doprava, strava a ubytování nejsou v ceně zahrnuty. 

V Praze si účastníci zajišťují ubytování sami. 

Ve Žďáře nad Sázavou Vám můžeme pomoci se zajištěním ubytování (omezená  kapacita přímo na zámku, popř. v blízkém okolí). 


PODMÍNKY ÚČASTI A ZÍSKÁNÍ OSVĚDČENÍ

Zájemci se přihlašují na celý cyklus, pro získání Osvědčení je nutná účast na min. 75% lekcí z celkového počtu hodin.

Ke stažení

Umělci

Zdenka Brungot-Svíteková

Zdenka Brungot-Svíteková Životopis

Mezinárodně působící nezávislý umělec, tanečnice, performerka, choreografka a pedagožka, absolventka VŠMU (SK), seanse - Teaching Artists (N), programů Prototypes III Nadace Royaumont a Incubateur de Chorégraphes (FR). Zaměřuje se na současné pohybové a divadelní techniky, improvizaci, kompozici, somatické přístupy, pohybový výzkum a transdisciplinární spolupráce v oblasti tanečního umění a performance. Vzdělává se také v komunikaci a využití coaching přístupů v umělecké a pedagogické práci. Jako interpretka, spolutvůrkyně či asistentka spolupracovala s mnoha domácími i zahraničními umělci v Evropě, USA a Asii. Věnuje sa také vlastní autorské tvorbě (chiens anufragés, Define Yourself or Get Defined!, HAZARD ZONE). Je jedním z iniciátorů a organizátorů festivalu ImproEventsPrague (2010 - 2015), v rámci programu Francouzského Institutu byla rezidenční umělec na Cité Internationale des Arts Paříži v roce 2017/2018. Zdenka je také jednou ze zakladatelek spolku OSTRUŽINA z.s. a spoluautorkou projektů DIFFERENT?, Tančit o Žižkov a souHra. Práci OSTRUŽINA z.s. prezentovala na konferencích ITAC2 Brisbane 2014 a ITAC4 v New York City v roce 2018. Spolupracuje také s Ateliérem fyzického divdla KSFT-DIFA JAMU v Brně. / Photo: Lea Girardin [ ]

Nira Priore Nouak

Nira Priore Nouak Životopis

Nira Priore Nouak je Brazilka a od roku 1987 působí jako tanečnice a učitelka tance v Německu. Studovala architekturu v Brazílii, německý jazyk a literaturu, filozofii a znakovou řeč v Německu. V roce 2009 absolvovala magisterský program v oboru současného tanečního vzdělávání na Vysoké škole hudby a múzických umění ve Frankfurtu nad Mohanem (HfMDK) a v roce 2011 si doplnila vzdělání jako facilitátorka učení a rozvoje na Institutu pro rozvoj pohybu a učení (IBL) v Hamburku. Jádrem její práce je senzomotorická práce s tělem ve spojení s rozvojem učení, improvizačními technikami a propojením teorie a praxe ve skupinové práci orientované na proces. Vyučuje současný tanec a vede různé projekty, například další vzdělávání KitaTanz, projekty Tanec ve školách a v roce 2016 projekt Odyssee_21 pro Hesenský státní balet. Je také hostující lektorkou na univerzitě v Koblenci a spoluzakladatelkou DAS PLATEAU, platformy pro workshopy současného tance ve Frankfurtu nad Mohanem. Od letošní sezóny je ředitelkou tanečního vzdělávání v Hessisches Staatsballett. [ ]

Marta Vodenková Trpišovská

Marta Vodenková Trpišovská Životopis

Tanečnice, pedagožka a choreografka, absolvovala Konzervatoř Duncan Centre a bakalářský obor taneční věda na HAMU. Zároveň prošla studijním pobytem na Brighton University obor tanec s vizuálním uměním. Byla zakládající členkou skupiny Nanohach, kde působila v letech 2004-2011. Věnuje se vlastní tvorbě (obdržela II. a III. cenu v mezinárodní choreografické soutěži Cena Jarmily Jeřábkové a několik nominací na Cenu Sazky). Choreograficky spolupracovala s divadly Nablízko a Minor, v současné době také s Národním divadlem nebo s Divadlem bratří Formanů. Současný tanec a tvorbu vyučuje také na Konzervatoři Duncan centre. Dlouhodobě spolupracuje se SE.S.TA na kreativně-vzdělávacím projektu Škola tančí a vede vzdělávací semináře pro umělce i pedagogy. Aktivně se podílí na vzniku Metodiky Škola tančí. [ ]

Přihlášky/předprodej

Přihlášky v on-line FORMULÁŘI


DEADLINE PRO PŘIHLÁŠKY: 31. 10. 2022.

Po tomto datu proběhne výběr uchazečů a do 5. 11. 2022 oznámíme, kteří uchazeči byli pro Vzdělávací cyklus vybráni.

Následně obdržíte informace k úhradě kurzovného. V případě potřeby je možné si domluvit individuální způsob placení.

 

Celý vzdělávací cyklus je určen pro omezený počet zájemců, aby bylo možné pracovat individuálně, proto s registrací neotálejte. 


KONTAKT

 

Pro více informací kontaktujte koordinátorky programu: 

Martinu Činkovou, martina.cinkova@se-s-ta.cz 

Evu Papánkovou, eva.papankova@se-s-ta.cz, T 608 653 653

Podpora

Projekt je realizován s finanční podporou z Národního plánu obnovy v rámci programu Status umělce a Kreativní vzdělávání.

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.