19. 11. 2022 - 22. 1. 2023 |
Praha a Žďár n/Sázavou
Chcete si rozšířit svoji kvalifikaci a mít jako umělec další pracovní příležitost? Láká vás práce s dětmi, ale nevíte, jak na to? Každý umělec má dětem co předat. Pojďte se s nimi podělit o umělecké myšlení a skrze pohyb a tanec objevovat jejich kreativní potenciál.
Po více než deseti letech realizace úspěšného projektu Škola tančí otevírá SE.S.TA dlouho připravovaný vzdělávací program s názvem CHOREOGRAF V KREATIVNÍM UČENÍ - vzdělávací cyklus pro umělce v rámci projektu Škola tančí.
Program je určen všem choreografům, ať již zkušeným či začínajícím, se zájmem o další rozvoj svých kompetencí a poznávání nových metod a přístupů k taneční tvorbě a kreativní výuce. Celým vzdělávacím cyklem budou provázet zkušení umělci dlouhodobě zapojení do projektu Škola tančí (Zden Brungot Svíteková, Marta Vodenková Trpišovská a další) a také odborníci z partnerské organizace Tanzplattform Rhein-Main z Frankfurtu (Nira Priore Nouak a další), kteří v Německu rozvíjejí obdobný program Tanz in Schulen.
Po úspěšném absolvování programu nabízíme zájemcům možnost spolupráce v rámci projektu Škola tančí.
O PROJEKTU ŠKOLA TANČÍ
Škola tančí je kreativně-vzdělávací projekt, který realizuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA pravidelně každý rok v několik školách v České republice.
Hlavním principem projektu je mezioborová spolupráce, propojení uměleckého a pedagogického světa, kdy profesionální choreograf (popř. společně s dalším umělcem - hudebník, výtvarník, animátor apod) společně s pedagogem dané třídy „ušijí na míru“ program pro konkrétní skupinu žáků. Žáci jsou provázeni uměleckým procesem a skrze pohyb/choreografii zkoumají téma vybraného školního předmětu. Výstupem projektu je veřejná prezentace ve škole nebo ve veřejném prostoru v daném místě a případně také na mezinárodním festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance.
Děti si tak mohou ve vlastním těle skutečně “zažít” např. zlomky, slovní druhy, koloběh vody nebo sopečnou činnost. Hlavně ale získávají cenné zkušenosti z procesu tvorby, učí se naslouchat svému tělu i svým kamarádům, formulovat svůj názor a věřit ve vlastní jedinečnost i kreativitu.
Více informací v přiložené Stručné prezentaci projektu Škola tančí.
KOMU JE VZDĚLÁVACÍ CYKLUS URČEN:
Choreografům, tanečníkům, studentům či absolventům uměleckých škol
“Jako umělec jsem vždy měla pocit, že umění dělám hlavně kvůli sobě, protože mne to baví, a pro diváky, které to baví, ale chyběl mi nějaký hmatatelný vliv na společnost. V projektu Školu tančí jsem našla smysluplné propojení umění a vlivu na společnost skrze tvořivou práci s dětmi.” Marta Vodenková Trpišovská, choreografka
Celý cyklus je koncipovaný jako série praktických seminářů, ve kterých se budeme zabývat základními metodologickými přístupy k vedení kreativních projektů ve školách, prostřednictvím tvořivého pohybu. Vše si vyzkoušíme na vlastní kůži a půjdeme se také podívat do školy, abychom viděli, jak se teorie promítá do praxe.
Výběr z témat:
Význam a přínosy kreativního učení v pohybu (pro děti, pro učitele, pro umělce)
Jak probudit v dětech nadšení?
Bezpečné prostředí v tvořivé činnosti
Zábava a umění - v čem se liší?
Každá lekce je umělecké dílo
Role pedagoga a umělce
Práce se školním učivem
Umělec není učitel, ale “tvůrce”
Podmínky úspěšného učení prostřednictvím pohybu
Cyklus seminářů se koná od listopadu 2022 do ledna 2023 formou šesti celodenních seminářů v rozsahu 42 hodin včetně praktické výuky přímo s dětmi ve škole.
TERMÍNY:
PRAHA (HAMU, Malostranské nám. 13, Praha 1):
19. a 20. 11. 2022 (9 - 18 hodin)
3. 12. 2022 (9 - 18 hodin)
+ praxe ve škole (pravděpodobně 2. 12. 2022, cca 8-12h, popř. i jiný den dle možností)
ŽĎÁR n/Sázavou (Zámek)
20. - 22. 1. 2023 (časy budou upřesněny)
CENA:
Cena zahrnuje:
Doprava, strava a ubytování nejsou v ceně zahrnuty.
V Praze si účastníci zajišťují ubytování sami.
Ve Žďáře nad Sázavou Vám můžeme pomoci se zajištěním ubytování (omezená kapacita přímo na zámku, popř. v blízkém okolí).
PODMÍNKY ÚČASTI A ZÍSKÁNÍ OSVĚDČENÍ
Zájemci se přihlašují na celý cyklus, pro získání Osvědčení je nutná účast na min. 75% lekcí z celkového počtu hodin.
Mezinárodně působící nezávislý umělec, tanečnice, performerka, choreografka a pedagožka, absolventka VŠMU (SK), seanse - Teaching Artists (N), programů Prototypes III Nadace Royaumont a Incubateur de Chorégraphes (FR). Zaměřuje se na současné pohybové a divadelní techniky, improvizaci, kompozici, somatické přístupy, pohybový výzkum a transdisciplinární spolupráce v oblasti tanečního umění a performance. Vzdělává se také v komunikaci a využití coaching přístupů v umělecké a pedagogické práci. Jako interpretka, spolutvůrkyně či asistentka spolupracovala s mnoha domácími i zahraničními umělci v Evropě, USA a Asii. Věnuje sa také vlastní autorské tvorbě (chiens anufragés, Define Yourself or Get Defined!, HAZARD ZONE). Je jedním z iniciátorů a organizátorů festivalu ImproEventsPrague (2010 - 2015), v rámci programu Francouzského Institutu byla rezidenční umělec na Cité Internationale des Arts Paříži v roce 2017/2018. Zdenka je také jednou ze zakladatelek spolku OSTRUŽINA z.s. a spoluautorkou projektů DIFFERENT?, Tančit o Žižkov a souHra. Práci OSTRUŽINA z.s. prezentovala na konferencích ITAC2 Brisbane 2014 a ITAC4 v New York City v roce 2018. Spolupracuje také s Ateliérem fyzického divdla KSFT-DIFA JAMU v Brně. / Photo: Lea Girardin [ … ]
Nira Priore Nouak je Brazilka a od roku 1987 působí jako tanečnice a učitelka tance v Německu. Studovala architekturu v Brazílii, německý jazyk a literaturu, filozofii a znakovou řeč v Německu. V roce 2009 absolvovala magisterský program v oboru současného tanečního vzdělávání na Vysoké škole hudby a múzických umění ve Frankfurtu nad Mohanem (HfMDK) a v roce 2011 si doplnila vzdělání jako facilitátorka učení a rozvoje na Institutu pro rozvoj pohybu a učení (IBL) v Hamburku. Jádrem její práce je senzomotorická práce s tělem ve spojení s rozvojem učení, improvizačními technikami a propojením teorie a praxe ve skupinové práci orientované na proces. Vyučuje současný tanec a vede různé projekty, například další vzdělávání KitaTanz, projekty Tanec ve školách a v roce 2016 projekt Odyssee_21 pro Hesenský státní balet. Je také hostující lektorkou na univerzitě v Koblenci a spoluzakladatelkou DAS PLATEAU, platformy pro workshopy současného tance ve Frankfurtu nad Mohanem. Od letošní sezóny je ředitelkou tanečního vzdělávání v Hessisches Staatsballett. [ … ]
Marta Trpišovská, tanečnice, pedagožka a choreografka absolvovala Konzarvatoř Duncan centre a HAMU, bakalářská studia, obor taneční věda. Zároveň prošla studijním pobytem na Brighton University obor tanec s vizuálním uměním. Od roku 2001 se pohybuje na české taneční scéně, je zakládající členkou taneční skupiny Nanohach, na jejíž činnosti se aktivně podílela v letech 2004-2011, věnuje se vlastní tvorbě (obdržela II. a III.cenu mezinárodní choreografické soutěži Cena Jarmily Jeřábkové a několik nominací na cenu Sazky). Choreograficky spolupracovala s divadly Nablízko a Minor. Pedagogickou činnost měla možnost rozvíjet především na Konzervatoři Duncan centre v letech 2001-2009), kde vyučovala současný tanec a tvorbu. V letech 2006 -2012 úzce spolupracovala s divadlem Bratří Formanů. V současné době připravuje společně s Leou Švejdovou a Nanohach autorské představení Den a noc a noc a den, jako choreograf a interpret nový projekt Dagmar Peckové "Wanted" a také se podílí projektu Škola tančí s Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA. [ … ]
Přihlášky v on-line FORMULÁŘI
DEADLINE PRO PŘIHLÁŠKY: 31. 10. 2022.
Po tomto datu proběhne výběr uchazečů a do 5. 11. 2022 oznámíme, kteří uchazeči byli pro Vzdělávací cyklus vybráni.
Následně obdržíte informace k úhradě kurzovného. V případě potřeby je možné si domluvit individuální způsob placení.
Celý vzdělávací cyklus je určen pro omezený počet zájemců, aby bylo možné pracovat individuálně, proto s registrací neotálejte.
KONTAKT
Pro více informací kontaktujte koordinátorky programu:
Martinu Činkovou, martina.cinkova@se-s-ta.cz
Evu Papánkovou, eva.papankova@se-s-ta.cz, T 608 653 653
Projekt je realizován s finanční podporou z Národního plánu obnovy v rámci programu Status umělce a Kreativní vzdělávání.
Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.