EN
Přejít na SE.S.TA pro profesionální rozvoj
Foto: Michal Hančovský: Rezidence pro choreografy s koučinkem 2018: tYhle, Marie Gourdain: Medúza

OPEN CALL: REZIDENCE PRO CHOREOGRAFY S KOUČINKEM 2021

Pod vedením Kathy Casey (CA) a Alice Chauchat (FR/DE)

Datum konání akce19.–27. 8. 2021 |  Místo konání akcePraha I online

Rozvíjejte svůj projekt na intenzivní rezidenci s podporou zkušených uměleckých koučů a mezinárodního kolektivu dalších tvůrců. Unikátní koncept uměleckého koučinku využila za více jak deset let řada etablovaných choreografů, získejte místo na čtrnáctém ročníku! Rezidence bude probíhat dle aktuálních možností, koncept je připraven tak, aby umožnil práci ve studiu a spojení se zahraničními kouči formou streamingu. Přihlášky posílejte do 15. května.

Cílem Rezidence s koučinkem je provázet a podporovat práci rozvíjejících se choreografů a poskytovat jim reflexi k jejich vznikajícímu dílu. Rezidence také funguje jako platforma spoluvytvářející diskurz v oblasti současného tance, umění a života, který odráží českou i mezinárodní taneční a uměleckou scénu.


Rezidence se nezaměřuje na formování profesionálních tanečníků, ani na řízení estetiky výrazu, spíše chce podpořit výzkum nebo znovuobjevení variabilních způsobů choreografické práce a neobvyklých způsobů vyjadřování uměleckého záměru. Rezidenční pobyt má formu dialogu mezi choreografy a hostujícími kouči, kteří rezidenty vedou v jejich umělecké práci.


Rezidence trvá deset dní, a kromě intenzivní práce choreografa s koučem zahrnuje přednášky a každodenní zpětné vazby, společné diskuse a vzájemné prezentace uměleckých procesů v rámci otevřených zkoušek i veřejných prezentací. Jak veřejné prezentace, tak společné diskuse nabízejí umělcům možnost konfrontovat a sdílet svou práci s potenciálním publikem.

Rezidenci 2021 povedou koučky Kathy Casey (CA) a Alice Chauchat (FR/DE).

 

„Účast na Rezidenci pro choreografy s koučinkem pro mne byla smysluplnou a bohatou zkušeností. Komplexní program a dobře vedený proces mě nutily dívat se na svou práci v různých formách. Počínaje organizačními otázkami přes výběr zkušebních místností, odborné znalosti Marie Kinsky až po technický tým pro závěrečné představení našich prací, všechno bylo skvělé. Nejdůležitější pro mě ale byl kouč, jehož profesionální přístup k mé práci byl hluboký, bystrý a silný, ale nikdy škodlivý." Choreografka, účastnice Rezidence pro choreografy s koučinkem

Každý rok se rezidence účastní několik českých choreografů, kteří pak zpravidla úspěšně uvedou premiéru svého projektu a často jsou na základě spolupráce s koučem zváni do zahraničí. Umělci a projekty, na kterých na Rezidenci pro choreografy s koučinkem pracovali, se také často dostávají do výběrů v rámci prestižních událostí jako je Česká taneční platforma, Aerowaves, Pražské Quadriennale apod.

„Nejlepší mi na tom přijde možnost otevírat svoji tvorbu, smýšlení, sdílet otázky a předkládat otevřeně rozpracovanou práci. Skvělé je, že každý den je možnost práci ukázat v jakékoliv fázi a dostat připomínky, dostat možnost se zeptat na to, po čem jdeme, ale také získat několik úhlů pohledu na tutéž věc. Přijde mi skvělé́, že je to dělané́ nenátlakovou formou – můžeš, ale nemusíš prezentovat, je to na tobě.“ Michaela Raisová, účastnice Rezidence pro choreografy s koučinkem.

 

Umělecký koučink přináší posun v uvažování o umělecké tvorbě a jejím procesu.

Program

/ Ranní trénink Morning Studio (otevřený pro veřejnost).
/ Práce ve Studio ALTA nebo Veletržním paláci samostatně a s kouči (4-6 hodin denně).
/ Večerní moderovaná diskuze peer to peer (2 hodiny).
/ Chat room – neformální online diskuse pear to pear ve skupině rezidentů.
/ Jednodenní seminář s přednáškami a videoprojekcemi
/ Dvě veřejné prezentace work in progress.

Práce se zahraničním koučem bude probíhat formu streamingu, stejně tak večerní debaty a konferenční den. Work in progress a ranní tréninky proběhnou s účastí veřejnosti.

Pokud nebudete moci vzhledem k vývoji pandemické situace dorazit do Prahy, koučink bude veden kompletně online. 

 

Téma 2021

Tématem bude dramaturgie virtuality a její interakce s divákem. Bude nás zajímat metodická a choreografické práce v tvorbě tzv. scores, her, zadání a návodů. Jak pracujeme společně v časech společenské separace. Jak se mění naše tělo, když operuje ve virtuálních algoritmech. Jaká je jeho citlivost, když se přes obrazovku neví dotýkat a vycítit prach z druhé místnosti? Mění se smyslovost a percepce? Stává se poslech formou dotyku?

 

Praktické informace

Účastníci budou mít k dispozici

/ Prostor ke zkoušení se svými interprety (Studio ALTA – Invalidovna nebo NG Veletržní palác)
/ Skvělé kouče
/ Peer to peer spolupráci s ostatními choreografy
/ Prostor pro diskuze a feedback
/ Ranní technické tréninky
/ Konference a přednášky odborníků z různých oborů
/ Záznam work in progress
/ Setkání s publikem
/ Mezinárodní networkig
/ Sdílení know-how a možností, které povedou k výsledkům
/ Úhradu poloviny cestovních nákladů
/ Pomoc se zajištěním ubytování

Komunikačním jazykem je angličtina. 

 

CENA REZIDENCE: 3 000 KČ

 

Umělci

Kathy Casey

Kathy Casey Životopis

[ ]

Alice  Chauchat

Alice Chauchat Životopis

[ ]

Přihlášky/předprodej

Pošlete přihlášku včetně životopisu a popisu projektu nejpozději do 15. 5. 2021

FORMULÁŘ PŘIHLÁŠKY

Povinná příloha: společně s přihláškou je třeba zaslat poštou DVD nebo do formuláře vložit link na videoukázku své rozpracované choreografie, ze které budete vycházet na rezidenci, popř. můžete připojit i ukázky své předchozí práce.

Ve formuláři můžete upřesnit jméno kouče, se kterým byste chtěli v průběhu rezidence pracovat. Budeme se snažit vašim požadavkům vyhovět.

Ve výběru účastníků 2021 upřednostňujeme projekty v procesu, respektive ne finální fázi a projekty by neměly být méně než dva měsíce před premiérou.

V případě dotazů kontaktujte: Eva Dryjová, eva.dryjova@se-s-ta.cz

 

Podpora

Rezidence probíhá za podpory MKČR, MHMP a ve spolupráci se Studio ALTA a Národní galerií Praha. 

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.