24.-26.2.2023 |
PRAHA, HAMU (Malostranské nám. 12, Praha 1)
Učíte cizí jazyky, matematiku, český jazyk nebo přírodovědu a máte chuť svoji výuku trochu rozhýbat tak, aby to bavilo nejen děti, ale i vás? Každá vydařená hodina ve škole je malé umělecké dílo. I proto může umělecký způsob myšlení nastartovat jiný přístup k výuce a ve spojení s tvořivým pohybem vám u toho bude i dobře na těle.
Britská choreografka a pedagožka Etta Ermini se podělí o svoji metodu výuky cizích jazyků v pohybu "Moving Words", choreografky programu Škola tančí Zden Brungot Svíteková a Marta Vodenková Trpišovská vás provedou formou praktických workshopů pohybovými principy, které můžete sami zapojit do různých školních předmětů.
V rámci tohoto semináře se seznámíte nejen s konkrétními náměty, které můžete sami zapojit do výuky, ale především vám lektoři přiblíží způsob uměleckého přemýšlení tak, aby abyste si mohli další způsoby zapojení pohybu do výuky připravovat i sami.
Škola tančí je kreativně-vzdělávací program, který SE.S.TA realizuje na základních školách už přes deset let. Principy projektu Škola tančí převzala SE.S.TA z francouzského „Dance au cour“, projektu, který ve Francii úspěšně funguje již 30 let s podporou Ministerstva kultury, školství a regionů a který byl dále aplikován v Belgii, Norsku či Anglii. V Česku realizuje SE.S.TA projekty v programu Škola tančí od roku 2006.
Hlavním principem je propojení uměleckého a pedagogického světa, kdy profesionální choreograf společně s pedagogem dané třídy „ušijí na míru“ program pro konkrétní skupinu žáků. Žáci jsou provázeni uměleckým procesem a skrze pohyb/choreografii zkoumají téma vybraného školního předmětu.
Děti si tak mohou ve vlastním těle skutečně “zažít” např. zlomky, slovní druhy, koloběh vody nebo sopečnou činnost. Hlavně ale získávají cenné zkušenosti z procesu tvorby, učí se naslouchat svému tělu i svým kamarádům, formulovat svůj názor a věřit ve vlastní jedinečnost i kreativitu.
EMBODY language / pohybový slovník
ENGAGE emotions so they will remember better / zapojte emoce pro lepší zapamatování
Vyzkoušíme si výuku anglického jazyka pomocí "kinestetického přístupu" založeného na zapojení pohybu a tance.
Každá lekce bude začínat krátkou pohybovou rozcvičkou a naučíme se základní slovní zásobu (anatomie, pokyny, akční slova, základní prvky konverzace). Rozcvička se zaměřuje na mobilizaci kloubů, svalů a celého těla při učení nových jazykových prvků. Poté přejdeme k jednoduché pohybové frázi obsahující prvky z rozcvičky pro lepší zapamatování struktury pohybů i slovní zásoby. Budeme se také věnovat pohybové paměti a používání základní slovní zásoby v angličtině. Pohybové sekvence pomohou k zapamatování jazykových prvků.
Budeme trénovat popisování pohybu a vést základní konverzaci v pohybu. Naučíme se také pohybově tvořit - sami, ve dvojicích či menších skupinách.
Čím se budeme zabývat:
* co je to umělecké myšlení a proč má své místo ve vzdělávání
* jak využívat prostor, čas a pohyb ve škole
* náměty, které může pedagog používat ve své práci se žáky
* náměty, které může pedagog používat pro sebe, aby mohl pracovat se žáky (aneb - nezapomeň na sebe!)
* příklady pohybových zadání pro různé školní předměty
* reflexí jako cestou k porozumění tomu, co dělám(e)
Cena:
1 900 Kč dospělý / 1 400 Kč studenti (při registraci do 15. 2. 2023)
2 000 Kč dospělý / 1 500 Kč studenti (při registraci po 15. 2. 2023)
Časový harmonogram semináře:
pátek 24. 2. = 16 - 19h
sobota 25. 2. = 10 - 17h
neděle 26. 2. = 9.30 - 16h
Místo konání:
Taneční sál na HAMU, Malostranské nám. 12/13, Praha 1
Kontakt:
Eva Papánková, T 608 653 653, eva.papankova@se-s-ta.cz (koordinátor)
Martina Činková, martina.cinkova@se-s-ta.cz (produkce)
Mezinárodně působící nezávislý umělec, tanečnice, performerka, choreografka a pedagožka, absolventka VŠMU (SK), seanse - Teaching Artists (N), programů Prototypes III Nadace Royaumont a Incubateur de Chorégraphes (FR). Zaměřuje se na současné pohybové a divadelní techniky, improvizaci, kompozici, somatické přístupy, pohybový výzkum a transdisciplinární spolupráce v oblasti tanečního umění a performance. Vzdělává se také v komunikaci a využití coaching přístupů v umělecké a pedagogické práci. Jako interpretka, spolutvůrkyně či asistentka spolupracovala s mnoha domácími i zahraničními umělci v Evropě, USA a Asii. Věnuje sa také vlastní autorské tvorbě (chiens anufragés, Define Yourself or Get Defined!, HAZARD ZONE). Je jedním z iniciátorů a organizátorů festivalu ImproEventsPrague (2010 - 2015), v rámci programu Francouzského Institutu byla rezidenční umělec na Cité Internationale des Arts Paříži v roce 2017/2018. Zdenka je také jednou ze zakladatelek spolku OSTRUŽINA z.s. a spoluautorkou projektů DIFFERENT?, Tančit o Žižkov a souHra. Práci OSTRUŽINA z.s. prezentovala na konferencích ITAC2 Brisbane 2014 a ITAC4 v New York City v roce 2018. Spolupracuje také s Ateliérem fyzického divdla KSFT-DIFA JAMU v Brně. / Photo: Lea Girardin [ … ]
Etta Ermini se narodila ve Švýcarsku, ale studovala a získávala zkušenosti na mnoha místech Evropy, nyní působí převážně ve Velké Británii a ve Francii. Je držitelkou titulu BA v oboru múzických umění (INSAS Bruxelles) a magisterského titulu v oboru Eruopean dance Theater Practice (TrinityLaban, Londýn) a na Science du Language (Université de Nancy II, Francie). Studiu jazyků se věnovala na Université de Strasbourg a pracovala jako lektorka francouzského jazyka v různých školách - např. na IIEF Université de Strasbourg, Greenwich University a Imperial College London. Od Chisenhale Dance Space a Goldsmith University získala výzkumný grant na vytvoření a realizaci nového formátu výuky jazyků s názvem Moving Words. [ … ]
Marta Trpišovská, tanečnice, pedagožka a choreografka absolvovala Konzarvatoř Duncan centre a HAMU, bakalářská studia, obor taneční věda. Zároveň prošla studijním pobytem na Brighton University obor tanec s vizuálním uměním. Od roku 2001 se pohybuje na české taneční scéně, je zakládající členkou taneční skupiny Nanohach, na jejíž činnosti se aktivně podílela v letech 2004-2011, věnuje se vlastní tvorbě (obdržela II. a III.cenu mezinárodní choreografické soutěži Cena Jarmily Jeřábkové a několik nominací na cenu Sazky). Choreograficky spolupracovala s divadly Nablízko a Minor. Pedagogickou činnost měla možnost rozvíjet především na Konzervatoři Duncan centre v letech 2001-2009), kde vyučovala současný tanec a tvorbu. V letech 2006 -2012 úzce spolupracovala s divadlem Bratří Formanů. V současné době připravuje společně s Leou Švejdovou a Nanohach autorské představení Den a noc a noc a den, jako choreograf a interpret nový projekt Dagmar Peckové "Wanted" a také se podílí projektu Škola tančí s Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA. [ … ]
Uzávěrka přihlášek: 21. 2. 2023
Po obdržení přihlášky Vám zašleme fakturu a údaje pro provedení platby.
Mezinárodní seminář Škola tančí pro pedagogy realizuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA v rámci Vzdělávacího cyklu “Choreograf v kreativním učení” s finanční podporou z Národního plánu obnovy v programu Status umělce a Kreativní učení. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.
Seminář je akreditován MŠMT v rámci DVPP.
Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.