EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: Vojtěch Brtnický

Anatomie těla v tanci

Datum konání akce1. 6. 2017 / 20:00 |  Místo konání akceAlfred ve dvoře

Umělci reagují na podněty z publika a odhalují anatomii pohybu v její funkční kráse i v různých historických obrazech.

Konferenciér: Zdenka Svíteková (SK)
Interpretace: Jana Novorytová (CZ), Florent Golfier (FR)
Koncept, režie: Carlo Locatelli (IT)
Hudba: George Cremaschi (USA / CZ)
Technická spolupráce: Lukáš Benda (CZ)
Produkce: Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.
Délka: 60 min.

Anatomie těla v tanci se zaobírá myšlenkou, jak využít znalost těla, vlastního těla, tedy anatomie, k poznání sebe sama. Během večera se tak máte možnost zamýšlet nad základními otázkami Co je pro vás tělo? Jedná se skutečně jenom a pouze o tělo? Ale o jaké tělo se vlastně jedná?
Nejen pomyslnou kostru specifického konceptu přeneseného do České republiky z Francie tvoří výklad konferenciéra, živé vstupy tanečníků
a projekce. Umělci vyzývají publikum ke společnému získání smyslové zkušenosti, k nakreslení jejich vlastní kostry. Cílem je přizpůsobit vnější obraz našemu vlastnímu tělu, pocity našeho těla sladit s jeho obrazem za použití dotýkání, pomalého pohybu či zvnitřnění pohybu. Diváci se stávají součástí inscenace a jejími tvůrci, každý si tvoří představu o vlastní anatomii. Teprve poté konferenciér odkrývá reálnou kostru a poskytuje divákovi srovnání s jeho náhledem.
Následuje stručná exkurze do anatomie včetně historického náhledu na chápání těla a tělesnosti prostřednictvím unikátní projekce, která shrnuje záznamy o zobrazování lidského těla napříč staletími a kulturami. Prezentaci sestavil autor projektu, italský choreograf, tanečník a pedagog Carlo Locatelli, který se dlouhodobě zabývá zkoumáním těla jakožto nástroje každodenního života prostřednictvím tance a slov a který skrze anatomii hledá lidskou podstatu a identitu.
Divák během představení poznává, jak tanečník pracuje s anatomií ve vztahu k sobě samému. Tanečníkovo tělo je ve stejný moment objektem studia i subjektem, který pozoruje, tělo je autem i řidičem zároveň. Na scéně se objevuje a mizí tanečník pokaždé v jiné podobě a podrobuje tak lidskou identitu otázkám skrze mnohoznačnost a proměnlivost. Ve finální části vstupuje tanečník do další fáze vnímání těla a prostoru a sice do společného duetu. Publikum se stává svědkem tvorby, je vtaženo do procesu poznávání a může prohloubit své znalosti ať už přistupuje z pozice teoretika, umělce, lékaře či laika.
 


 

Historie člověka v kostech, v kůži a tkáních.

Praktické informace

Produkce, kontakt: Eva Dryjová, evadryj@hotmail.com, tel.: 607 548 259

Ke stažení

Umělci

Carlo Locatelli

Carlo Locatelli Životopis

tanečník, choreograf a pedagog původem z Itálie, aktuálně působící ve Francii. Vedle své kariéry uznávaného interpreta a choreografa se intenzivně věnuje pedagogické činnosti, ve které propojuje své znalosti z fyzioterapie, studií anatomie pro pohyb a různých somatických technik [ ]

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.