EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: 

Anatomie těla v tanci

Přednáška v pohybu /historie člověka v kostech, v kůži, v tkáních/

Datum konání akce4. 10. 2018 I 11:00 |  Místo konání akcePRAHA | Divadlo Troníček

Inspirováno „Une Leçon d’Anatomie Humaine”, autor Carlo Locatelli

Co je pro vás tělo?
Co tělo vypovídá o člověku?
Ale o jaké tělo se vlastně jedná?

Uvedení je zadáno pro školy. 

Specifický koncept přenesený z Francie (conférence dansée), v němž se mísí zaujatý výklad konferenciéra s živými vstupy tanečníků a projekcí. Umělci díky dialogu s publikem odhalují anatomii pohybu v její funkční kráse a v různých historických obrazech.
Inspirací je projekt „Une Leçon d’Anatomie Humaine“ režiséra, choreografa a pedagoga Carla Locatelliho, který ukazuje tělo jakožto nástroj každodenního života a skrze jeho anatomii hledá lidskou podstatu a identitu.

Konferenciér: Zdenka Svíteková
Interpretace: Jana Novorytová, Florent Golfier
Koncept, režie: Carlo Locatelli a SE.S.TA.
Hudba: George Cremaschi
Světla: Lukáš Benda
Produkce: SE.S.TA.
Spoluuvedení: Divadlo Alfred ve dvoře

Nejen pomyslnou kostru specifického konceptu přeneseného do České republiky z Francie tvoří výklad konferenciéra, živé vstupy tanečníků a projekce. Umělci vyzývají publikum ke společnému získání smyslové zkušenosti, k nakreslení jejich vlastní kostry. Cílem je přizpůsobit vnější obraz našemu vlastnímu tělu, pocity našeho těla sladit s jeho obrazem za použití dotýkání, pomalého pohybu či zvnitřnění pohybu. Diváci se stávají součástí inscenace a jejími tvůrci, každý si tvoří představu o vlastní anatomii. Teprve poté konferenciér odkrývá reálnou kostru a poskytuje divákovi srovnání s jeho náhledem.


Následuje stručná exkurze do anatomie včetně historického náhledu na chápání těla a tělesnosti prostřednictvím unikátní projekce, která shrnuje záznamy o zobrazování lidského těla napříč staletími a kulturami. Prezentaci sestavil autor projektu, italský choreograf, tanečník a pedagog Carlo Locatelli, který se dlouhodobě zabývá zkoumáním těla jakožto nástroje každodenního života prostřednictvím tance a slov a který skrze anatomii hledá lidskou podstatu a identitu.


Divák během představení poznává, jak tanečník pracuje s anatomií ve vztahu k sobě samému. Tanečníkovo tělo je ve stejný moment objektem studia i subjektem, který pozoruje, tělo je autem i řidičem zároveň. Na scéně se objevuje a mizí tanečník pokaždé v jiné podobě a podrobuje tak lidskou identitu otázkám skrze mnohoznačnost a proměnlivost. Ve finální části vstupuje tanečník do další fáze vnímání těla a prostoru a sice do společného duetu. Publikum se stává svědkem tvorby, je vtaženo do procesu poznávání a může prohloubit své znalosti ať už přistupuje z pozice teoretika, umělce, lékaře či laika.

Zdenka Brungot-Svíteková
Tanečnice, performerka, choreografka, pedagožka. Absolvovala obor Pedagogika tance na VŠMU v Bratislavě, studovala také na CND Paris, danceWeb ve Vídni, či na SITI Co. v Saratoga Springs (USA). Své vzdělání si rozšiřuje a prohlubuje na četných projektech a workshopech současné pohybové techniky, improvizace, kompozice, somatických přístupů, hlasu a analýzy pohybu. Věnuje se vlastní autorské tvorbě. Pravidelně spolupracuje s umělci doma i v zahraničí, jako jsou K. Simon (UK), Jan KomarekWorks (CZ), Paco Decina (I/Fr), P.Nadaud (FR/CZ), AS Project (SK), F.Ramalingom (FR), AIAE, Crew Collective. Je jednou ze zakladatelek a organizátorek festivalu ImproEvents Prague zaměřeného na jevištní improvizaci. Sama je členkou improvizační skupiny NAU. Píše do tanečních periodik (Vlna, Taneční zóna, Salto a další), zároveň tlumočí akce zaměřené na umění. Je spoluautorkou tanečního představení Fg = G [(m₁m₂)/r2] / „Tanec a fyzika“, představení „Karneval zvířat“ a dalších. V současnosti také vede interaktivní taneční dílny pro děti ve studiích i na školách.

Carlo Locatelli
Choreograf, tanečník, pedagog. Narodil se v Italském Miláně, od roku 1992 žije ve Francii. Začínal s bojovými sporty, skrze zájem o anatomii těla se dostal k józe a následně k tanci. Po přesunu do Francie mimo jiné spolupracoval s Paco Decinou na choreografii „Ciro Espotio“. V roce 1999 založil v Paříži asociaci „Aventure di vita“ a vytvořil vzdělávací a multidisciplinární umělecký projekt Lekce anatomie člověka, který byl uveden kromě Francie i v Itálii a ve Švýcarsku. Vedle kariéry uznávaného interpreta a choreografa se intenzivně věnuje pedagogické činnosti, ve které propojuje znalosti z fyzioterapie, studia anatomie a různých somatických technik. Své poznatky z multidisciplinárních zkoumání zaměřených na organické tělo v pohybu přednáší mimo jiné na pařížských universitách

Jana Novorytová
Tanečnice, pedagožka. Vystudovala nejprve bakalářský obor teorie a dějiny divadla na MU v Brně, poté studovala Současný tanec a pohybové divadlo na Duncan centre. Působila mimo jiné v improvizační taneční skupině NAU nebo v projektu Jeden prostor – místo proměny. Často působí v pozici produkční v rámci různých projektů v oblasti filmu, divadla a tance. Pravidelně vede taneční hodiny pro dospělé i pro děti.

Florent Golfier
Francouzský performer a tanečník. Vystudoval brněnské JAMU a ve své tvorbě se pohybuje na hraně fyzického divadla, současného tance a nového cirkusu.
Jako interpret se představil mimo jiné v představeních: Pisum Sativum (Karine Ponties, 2012), Mimo provoz (Vít Nezval, 2015) a "12" (Kitt Johnson, 2015). Spolu s Lukášem Karáskem je autorem a interpretem představení “Tešlon a Frkl“, “Les Fantômes“ a “Pierer“ která jsou od roku 2013 uváděna na českých scénách, mj. v rámci projektu Velká inventura.

Umělci reagují na podněty z publika a odhalují anatomii pohybu v její funkční kráse i v různých historických obrazech.

Program

 Představení zadáno pro školy. 

Umělci

Zdenka Brungot-Svíteková

Zdenka Brungot-Svíteková Životopis

Mezinárodně působící nezávislý umělec, tanečnice, performerka, choreografka a pedagožka, absolventka VŠMU (SK), seanse - Teaching Artists (N), programů Prototypes III Nadace Royaumont a Incubateur de Chorégraphes (FR). Zaměřuje se na současné pohybové a divadelní techniky, improvizaci, kompozici, somatické přístupy, pohybový výzkum a transdisciplinární spolupráce v oblasti tanečního umění a performance. Vzdělává se také v komunikaci a využití coaching přístupů v umělecké a pedagogické práci. Jako interpretka, spolutvůrkyně či asistentka spolupracovala s mnoha domácími i zahraničními umělci v Evropě, USA a Asii. Věnuje sa také vlastní autorské tvorbě (chiens anufragés, Define Yourself or Get Defined!, HAZARD ZONE). Je jedním z iniciátorů a organizátorů festivalu ImproEventsPrague (2010 - 2015), v rámci programu Francouzského Institutu byla rezidenční umělec na Cité Internationale des Arts Paříži v roce 2017/2018. Zdenka je také jednou ze zakladatelek spolku OSTRUŽINA z.s. a spoluautorkou projektů DIFFERENT?, Tančit o Žižkov a souHra. Práci OSTRUŽINA z.s. prezentovala na konferencích ITAC2 Brisbane 2014 a ITAC4 v New York City v roce 2018. Spolupracuje také s Ateliérem fyzického divdla KSFT-DIFA JAMU v Brně. / Photo: Lea Girardin [ ]

Carlo Locatelli

Carlo Locatelli Životopis

tanečník, choreograf a pedagog původem z Itálie, aktuálně působící ve Francii. Vedle své kariéry uznávaného interpreta a choreografa se intenzivně věnuje pedagogické činnosti, ve které propojuje své znalosti z fyzioterapie, studií anatomie pro pohyb a různých somatických technik [ ]

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.