EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: 

BAROKNÍ PROMENÁDA aneb CESTA ZA UMĚNÍM BAROKA

Datum konání akce8. 10. 2017 |  Místo konání akceTrojský zámek

Pronikněte do tajů barokního umění ve stínu jedné z nejvýznamnějších staveb počátku vrcholného baroka v Evropě. Hudba, tanec, zvonění mečů, barokní róby, divadelní gestika, ale i barokní architektura či zahradnictví, to vše můžete potkat na barokní procházce zahradami Trojského zámku. V procházce, jejíž součástí je šest krátkých představení s interaktivní diskusí, se potkáte s renomovanými umělci a odborníky, kteří vám přiblíží baroko nejen jako historii, ale spolu s vámi na něj pohlédnou okem jednadvacátého století.

Architektura
Kristýna Uhrová, architektka, absolventka VUT v Brně, povede zajímavý seminář o barokní architektuře a jejím významu pro současnost.


Zahradnictví
Odborník na barokní architekturu, zahradnictví, autor průvodce Trojským zámkem, historik umění z Akademie věd a dokonce tanečník historických tanců Martin Krummholz seznámí návštěvníky velmi zábavnou formou nejen se zahradní architekturou, ale i stylem života v baroku. Jeho přednášky jsou velmi vyhledávané a těší se velké oblibě, jelikož nejsou suše vědecké, ale představují historická fakta a zajímavosti v kontextu a zábavnou formou. Přijďte si Martina Krummholze poslechnout přímo do zahrad Trojského zámku.


Šerm 
K baroku patří neodmyslitelně i další umění – šerm. V podání skupiny historických šermířů budete svědky napínavé podívané.

Tanec
Andrea Miltnerová (GB/CZ) choreografka a performerka současného a barokního tance, patří mezi TOP 10 nových choreografů ve světě. Jako performerka byla k vidění ve slavné barokní opeře ve Versailles, ve Švédsku, Lucembursku ad. Spolu s Lenkou Horalovou vám přiblíží téma ornamentu v tanci.


Hudba
Hudba měla v barokním umění velmi důležité postavení a mnoho partitur se hraje dodnes. Monika Knoblochová (cembalo) a Adéla Štajnochrová (housle) zahrají barokní hudbu Arcangela Corelliho, Jana Václava Stamice, Jeana-Marie Leclaira a hudbu pro venkovní příležitosti.


Divadlo
Režisér a herec Lorenzo Charoy (IT/FR) se specializuje na historické divadlo s důrazem na baroko mnoho let. Je jedním ze strůjců obnoveného zájmu o umění baroka v České republice. V zahradách předvede „Bajku od Jeana de Lafontaine“ ve francouzštině, ale s gestikou, kdy každý pohyb bude překládán do češtiny.


Navíc bude součástí celého programu přednáška Zahrada Trojského zámku v kontextu českých barokních zahrad. Přednášku povede specialistka na architekturu barokních historických zahrad z Ústavu dějin umění AV Sylva Dobalová.

Zahrada trojského zámku je mimořádně rozlehlá, členěná a má unikátní krajině urbanistickou dispozici, obracející se k Pražskému hradu. Na počátku 20. století takřka zanikla. Pro nedostatek pramenů lze její původní vzhled obtížně rekonstruovat. Přednáška se bude věnovat jednotlivým prvkům zahrady, jako je grotta se sousoším Pád gigantů, oranžerie, ohradní zeď se štukovými „divadelními” prospekty nebo hvězdicovitá štěpnice. Zdůrazněny budou paralely v existujících i zaniklých pražských realizacích. Dotkneme se také možného vlivu zahrad francouzských a teorie, jak ji kodifikoval André Le Nôtre.

Přednáška začíná v 15 hodin, zájemci ji tak mohou navštívit buď po promenádě od 13 hodin nebo na ni naopak promenádou navázat od 16 hodin.

Program

Celý program bude během dne třikrát zopakován, můžete si tak vybrat čas, který vám nejlépe vyhovuje a navštívit i přednášku od 15 hodin. Průvod začne vždy v celou hodinu v 11, 13 a 16 hodin. 

Dramaturgie programu myslela i na rodiny s dětmi, jednotlivé zastávky – představení, nejsou dlouhá a často jsou interaktivní, zabaví se tedy i ti nejmenší. Vstupné na Barokní promenádu je dobrovolné.

Praktické informace

Vstupné dobrovolné.

 

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.