EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: archiv Markéta Stránská

PREMIÉRA: OR TO BE

Markéta Stránská a Jean Gaudin uvádějí nové představení.

Datum konání akce16. a 17. 2. 2020 |  Místo konání akcePraha I Studio ALTA

Choreografka, performerka a fyzioterapeutka Markéta Stránská se po úspěšném premiérovém uvedení svého sólového tanečního debutu LeŤ rozhodla pokračovat v prozkoumávání dalších cest a možností uchopení tématu zkušenosti s fyzickou odlišností. Na projektu spolupracuje s francouzským tanečníkem a choreografem Jeanem Gaudinem, SE.S.TA se na něm podílí v roli koproducenta. Zveme na premiéru a první reprízu.

Duet Markéty Stránské (CZ), fyzicky handicapované tvůrkyně, a Jeana Gaudina (FR), choreografa a tanečníka “v pokročilém věku”. Jejich koncept je na poli současného tance zatím poměrně ojedinělý, otevírá další možnosti inkluzivní tvorby a překračuje hranice zaběhnutých tvůrčích konvencí v rámci oboru.

Jednogenerační rozdíl mezi tvůrci se nepřímo dotýká i aktuálních společenských témat: pozice aktivních seniorů v současné společnosti, hodnoty jejich profesních i tvůrčích zkušeností oproti trendu věčného mládí, rychlosti a výkonnosti dnešní doby.

Projekt OR TO BE je pokračováním dlouhodobě vedené podpory a networkingu, který SE.S.TA iniciuje mezi českými a zahraničními tvůrci. Markéta Stránská a Jean Gaudin se poprvé pracovně setkali v létě 2017 díky SE.S.TA. 
 

Program

TVŮRČÍ TÝM

Námět, choreografie, interpretace: Markéta Stránská a Jean Gaudin
Scénografie, kostýmy: Monika Urbášková
Světelný design: Zuzana Režná
Hudba: Jan Kratochvíl
Produkce: Andrea Švandová, Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, ALT@RT z.ú.
Grafika: Tomáš Bárta

Praktické informace

Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji Studia ALTA.

Umělci

Jean Gaudin

Jean Gaudin Životopis

Poté, co měl příležitost pracovat mimo jiné s Mauricem Béjartem a Carolyn Carlsonovou, uvedl Jean Gaudin svou první vlastní choreografii v roce 1978 v Bagnolet a o rok později se rozhodl založit si i vlastní skupinu. Během své choreografická práce dává přednost prolínání různých uměleckých prostředků. Během celé své kariéry se při práci obklopuje video-umělci a filmaři, se kterými je podepsán pod více než 15 tanečními filmy [ ]

Markéta Stránská

Markéta Stránská Životopis

[ ]

Podpora

Partneři: Markéta Stránská, Studio ALTA

 

Připravujeme

KLUB ČTENÍ TANCE

Klub čtení tance bude čtyřikrát do roka analyzovat současný diskurz performativního umění a mapovat přesahy tance a vizuálního umění prostřednictvím čtení a analýzy ikonických teoretických textů, v dialogu se zhlédnutými představeními, promítáním videí a filmů o performance art a tanci. Klub čtení tance bude vedený moderovanou diskuzí s pozvanými odborníky na konkrétní téma.

 

FESTIVAL KoresponDance

KoresponDance každý rok v červenci otevírá dveře zámku desítkám umělců a tisícovkám návštěvníků a všem zprostředkuje fantastický zážitek se současným uměním té nejvyšší světové úrovně. Těšit se můžete již na osmý ročník, který opět přivítá nepočítaně umělců z několika kontinentů.

 

REZIDENCE PRO CHOREOGRAFY S KOUČINKEM

Rezidence pro choreografy s koučinkem je prestižním projektem SESTA. Každoročně přijíždí do Prahy renomovaní zahraniční umělci – kouči a pracují s vybranými mladými choreografy z celého světa na rozvoji jejich tvorby. Rezidence je mezinárodně etablovaná a mimo jiné pomáhá českým choreografům prosadit se i mimo republiku. Rezidence má bohatý doprovodný program pro profesionální veřejnost i pro publikum.

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.