EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: Agathe Poupeney

Plejády

představení Albana Richarda (FR) s orchestrem Percussions de Strasbourg

Datum konání akce2016 |  Místo konání akcePRAHA

Skladba Iannise Xénakise „Pléïades“ je považována za jednu z TOP10 soudobé vážné hudby. Vznikla v roce 1978 na objednávku již tehdy prestižního hudebního tělesa - orchestru Percussions de Strassbourg a pro baletní soubor Ballet du Rhin. Pléjady v pojetí Percussions de Strasbourg mají za sebou přes třicet let, kdy byly uváděny v koncertním provedení po celém světě. Taneční podoba kompozice se však na scénu vrátila až v roce 2011 v novém pojetí Albana Richarda.

Nové scénické nastudování choreografa Albana Richarda, jeho souboru Ensemble l´abrupt a orchestru Percussions de Strasbourg vzniklo na objednávku významného tanečního festivalu Montpellier Danse v roce 2011. Šest tanečníků a šest instrumentalistů na scéně vytváří společný prostor, v němž se choreografické, hudební a světelné partitury vzájemně prolínají a jsou nástroji symbioticky a koncepčně působící tanečně hudební kompozice plné síly, rytmu a dynamiky.

Iannis Xénakis

Řecký avantgardní skladatel vážné hudby 20.století a architekt působící většinu života ve
Francii. Je považován za jednoho z průkopníků elektronické a počítačové hudby. Xénakis byl jedním z blízkých spolupracovníků v týmu architekta Le Corbusiera. Skladbu studoval u Arthura Honeggera, Dariuse Milhaud nebo Oliviera Messiaena, i přesto dával Xenakis přednost vlastním postupům. Nejvýznamnější skladatelův přínos spočívá v rozvoj zvukových možností hudby v rámci jeho konceptu matematické aplikace, identického přenosu nebo transkripce konkrétní umělecké
výpovědi do jakéhokoliv jiného druhu umění.


Percussions de Strasbourg – prestižní hudební těleso, které v loňském roce oslavilo 50 let existence a za tuto dobu absolvovalo více než 1 600 koncertů v 70 zemích světa. Orchestr se specializuje na soudobý repertoár, věnuje se výzkumu, neustálé inovaci a za léta své existence si vybudoval pevnou pozici v hudebním světě.

Umělci

Alban Richard

Alban Richard Životopis

Současně se studiemi hudby a literatury pracoval Alban Richard s choreografy – jako např. Karine Saporta v CCN de Caen, Christian Bourigault, Christine Gaigg, Odile Duboc, Olga de Soto a Rosalind Crisp. Po několika choreografiích zakládá s věrnými spolupracovníky v roce 2000 skupinu l´ensemble l´Abrupt. Od SACD obdržel cenu Mladý talent choreografie (Jeune Talent chorégraphique) [ ]

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.