EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: František Štorek, Narcis, 1985, bronz (socha v popředí)

Tanec v galerii: MUSEOGRAPHY CHOREOGRAPHY (fáze 2)

Choregrafie Alice Chauchat

Datum konání akce28.–11. 9. 2024 |  Místo konání akceVeletržní palác, Národní galerie Praha

Mezinárodně uznávaná choreografka Alice Chauchat (FR/DE) spolu s tanečnicemi Hanou Polanskou (CZ), Nhung Dang (CZ) a Ran Jiao (CN/CZ) završí práci na „choreografii vztahů“, jak je scénuje stálá expozice Národní galerie Praha 1939–⁠2021: Konec černobílé doby.

V první (výzkumné) fázi, v dialogu s kurátorem Michalem Novotným, umělecký tým zkoumal vnitřní dynamiku výstavy a její možné ozvěny v choreografických strukturách. Na podzim 2024 tým představí průběžné i pokročilé výsledky procesu jako taneční durational performanci.

Smyslem aktuálního projektu, jakož i dlouhodobého cyklu Tanec v galerii, je profesní a umělecký rozvoj zapojených profesionálů z pohybového a vizuálního umění skrze tvůrčí spolupráci se zahraniční umělkyní a přenos její jedinečné expertízy do českého prostředí.

Tanec v galerii

Tanec v galerii je transdisciplinární projekt, který odhaluje mnohovrstevnaté souvislosti mezi pohybovým a vizuálním uměním v site-specific kontextu muzea umění. 

Současná edice přizývá k tvůrčímu procesu kurátory. K tomu Chauchat říká: „Navazuji na komplexní práci kurátorů výstavy –⁠ výběr a prostorové uspořádání –⁠ a otevírám složitou síť vztahů, které výstava odhaluje.“

Tanec v galerii se tentokrát nevztahuje primárně k obsahu výstavy –⁠ k jednotlivým dílům, jejich stylu a námětu, ale k samotné expozici jakožto prostoru kritické reflexe historických, institucionálních a dalších vlivů, tedy vztahů, které působí jak na umění, tak na samotnou výstavu.

Jak se bránit kategorizaci? Jak nechat tance spolu konverzovat, aniž by byly jejich rozdílnosti redukovány na zjednodušující parametry?

Program

PERFORMANCE: MUSOGRAPHY CHOREOGRAPHY (ALICE CHAUCHAT)
(Průběžné) výsledky projektu budou představěny ve formě dlouhotrvající performance publiku ve středu 11. 9. 

POHYBOVÝ WORKSHOP PRO VIZUÁLNÍ UMĚLCE*KYNĚ
Alice Chauchat a Hana Polanská připraví workshop pro umělce, kurátory, kritičky, teoretiky atp., jehož smyslem je jednak výměna know-how mezi choreografy a tanečníky s profesionály z oblasti vizuálního umění, jednak interdisciplinární networking.

FRAMED CONVERSATIONS
Projekt má site-people-specific charakter a každá jeho veřejné i poloveřejná performance zapracovává podněty z moderovaných diskusí tvůrců s publikem.

AUDIENCE DEVELOPMENT WORKSHOP
Vize tance a Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA v návaznosti na projekt Tanec v galerii chystá workshop vedený Blankou Markovou na téma rozvoj publika pohybového a vizuálního umění.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S MICHALEM NOVOTNÝM
Představení předchází komentovaná prohlídka po expozici 1939–⁠2021: Konec černobílé doby s kurátorem Michalem Novotným.

Praktické informace

Program upřesníme brzy.

Veletržní palác Národní galerie Praha
Dukelských hrdinů Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praha 7
út–ne 10:00–18:00 / každá první středa v měsíci 10:00–20:00
mapa / web

 

Umělci

Alice  Chauchat

Alice Chauchat Životopis

Alice Chauchat (FR/DE) je taneční umělkyně žijící v Berlíně. Její práce je zakotvena v pojmech spolupráce a etiky pospolitosti – jde o neustálé zkoumání, které nabývá formu choreografické tvorby, výuky, kolektivní praxe a psaní. Vytváří díla, která rezonují s diváky po celém světě (přes 20 zemí). Chauchat má výjimečné nadání odhalovat realitu těl v její rozvrstvenosti, odkrývat materiální rozměr myšlení a vidět tělo jako vždy zároveň fyzické, intelektuální, sociální a emocionální –⁠ to z ní činí vlivnou umělkyni její generace. [ ]

Nhung Dang

Nhung Dang Životopis

Nhung Dang je česko-vietnamská performerka a divadelnice žijící v Praze. Jako performerka má místní i mezinárodní zkušenosti, vystupuje s divadlem Temper Theatre ve Velké Británii a s oceňovaným souborem Sleepwalk Collective hostuje také často ve Španělsku. Její vlastní projekty zpochybňují otázky identity a hledají symbiózu fyzického divadla, současného tance, silných vizuálů a poetického textu. Nedávno uvedla krátký film Me oi v Hanoji a v současné době připravuje pražskou premiéru krátkého divadelního představení Motherland. [ ]

Ran Jiao

Ran Jiao Životopis

Ran Jiao je performerka původem z Číny žijící v Praze. Ve své práci zkoumá místa, která vznikají mezi těly a vztahy. Ke vztahům přistupuje prostorově a k prostoru jako ke vztahům. Ovlivněna ekofeminismem používá performance jako nástroj k přehodnocení sociální a environmentální provázanosti. Její performativní formáty se pohybují na pomezí pohybu, instalace a objektových performancí. Má magisterský titul z DAMU v Praze a bakalářský titul z Univerzity v Hongkongu. Vystupovala na různých festivalech (Tanec Praha, Malá inventura, Bazaar, PQ) a je členkou kolektivu Lovable Humans. [ ]

Hana Polanská

Hana Polanská Životopis

Hana Polanská, tanečnice, performerka, choreografka, taneční pedagožka, taneční publicistka a vědkyně, absolvovala taneční konzervatoř, dějiny umění na Katolické teologické fakultě UK a obor choreografie na HAMU. Ve svým teoretických článcích a publicistických rozhovorech s českými a zahraničními umělci se zaměřuje na to, jak vrátit umění hlas, který podporuje změny ve společnosti. Během své bohaté umělecké kariéry působila například jako sólistka ND a spolupracovala na desítkách projektů s renomovanými choreografy a umělci. [ ]

Přihlášky/předprodej

Registrace na workshopy bude brzy otevřena.

Chcete vědět víc?

Martin Maryška
martin.maryska@se-s-ta.cz
+420 608 841 191

Podpora

Ve spolupráci:
Národní galerie Praha
Vize tance

S podporou:
Hlavní město Praha
Ministerstvo kultury ČR

Mediální partnerství:
Opera Plus
Dance Context

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.