EN
Přejít na Prostor pro spolupráci
Foto: Dragan Dragin

SEMINÁŘ ŠKOLA TANČÍ PRO PEDAGOGY

Jak učit kreativně a v pohybu

Datum konání akce19. - 21. 1. 2024 |  Místo konání akceZámek Žďár nad Sázavou

Jak může umělecké myšlení osvěžit běžnou výuku ve škole? Jak přinést více pohybu do češtiny, matematiky, přírodovědy nebo cizích jazyků? A co si mohou umělci a pedagogové navzájem předat?

Seminář je určený pedagogům ZŠ a SŠ, kteří mají chuť obohatit svoji výuku o nové prvky kreativního vzdělávání a přesvědčit se, že pohyb může dětem napomoci v porozumění školní látce i rozvoji jejich osobnosti. Pohyb je pro děti nejpřirozenější způsob vyjadřování, pojďme je v tom podpořit a připravit výuku, která bude nejen efektivní, ale bude bavit děti i vás. 

Na semináři se potkáte s lektorským týmem umělců z projektu Škola tančí (Zden Brungot Svíteková, Marta Vodenková Trpišovská, Jana Bitterová, Jana Látalová, Lea Švejdová, Agáta Jarošová, Hanka Chalupníková, Barbora Rakušanová, Jan Bárta), kteří vám dají nahlédnout pod pokličku jejich tvůrčích přístupů a zároveň budou objevovat nové cesty společně s vámi. Společně s lektorkou Zuzanou Demlovou se budeme věnovat nastavení spolupráce mezi umělci a pedagogy.    

V rámci tohoto semináře se seznámíte nejen s konkrétními náměty, které můžete sami zapojit do výuky, ale především vám lektoři přiblíží způsob uměleckého přemýšlení tak, abyste si mohli další způsoby zapojení pohybu do výuky připravovat i sami.

O principech Škola tančí

Škola tančí je kreativně-vzdělávací program, který SE.S.TA realizuje na základních školách už přes deset let.  Principy projektu Škola tančí převzala SE.S.TA z francouzského „Dance au cour“, projektu, který ve Francii úspěšně funguje již 30 let s podporou Ministerstva kultury, školství a regionů a který byl dále aplikován v Belgii, Norsku či Anglii. V Česku realizuje SE.S.TA projekty v programu Škola tančí od roku 2006.

Hlavním principem je propojení uměleckého a pedagogického světa, kdy profesionální choreograf společně s pedagogem dané třídy „ušijí na míru“ program pro konkrétní skupinu žáků. Žáci jsou provázeni uměleckým procesem a skrze pohyb/choreografii zkoumají téma vybraného školního předmětu.

Děti si tak mohou ve vlastním těle skutečně “zažít” např. zlomky, slovní druhy, koloběh vody nebo sopečnou činnost. Hlavně ale získávají cenné zkušenosti z procesu tvorby, učí se naslouchat svému tělu i svým kamarádům, formulovat svůj názor a věřit ve vlastní jedinečnost i kreativitu.

Ohlasy z minulých ročníků:

Struktura semináře byla pečlivě sestavena tak, aby nabízela pro praxi ve výuce tancem srozumitelný materiál. Seminář ve mně vzbudil ohlas jako bezpečný prostor pro otázky a případné odpovědi na to, jak udělat svět lepším místem a aby se škola stala místem hodnotného vzdělávání dětí. Především oceňuji příležitost intenzivně a úzce spolupracovat se svými kolegy různého věku a zkušeností, a jedinečnou sílu sounáležitosti, která se mezi účasníky vytvořila. 

pedagožka a účastnice Semináře Škola tančí 2023

 

Seminář byl profesionálně a promyšleně vedený. Odnáším si z něj nejen množství okamžitě využitelných aktivity, ale také jsem měla možnost zamyšlení i nad sebou, přesahoval i do osobní životní roviny. Praxe a teorie byla vyvážená, srozumitelná, byl dán velký prostor na otázky i diskuzi. Celý seminář byl perfektně zorganizovaný a vedený ve velmi příjemné kreativní a inspirativní atmosféře. 

Naprosto obohacující. Každá lektorka měla jiný přístup, jiné téma, jiné zpracování. Všechny se naprosto přirozeně doplňovaly a dohromady tvořily naprosto perfektní celek. Všechny byly příjemné, profesionální, komunikativní, ochotné a inspirující.

 

Kristina Pekárková, Seminář Škola tančí 2023

 

 

Je opravdu třeba to zažít a nechat se provést lektory. Bez praktické zkušenosti bych nebyla schopna téma pohyb ve výuce uchopit a možná ani pochopit. (učitelka ZŠ)

Program

Čím se budeme zabývat:

* co je to umělecké myšlení a proč má své místo ve vzdělávání
* jak využívat prostor, čas a pohyb ve škole
* náměty, které může pedagog používat ve své práci se žáky
* náměty, které může pedagog používat pro sebe, aby mohl pracovat se žáky (aneb - nezapomeň na sebe!)
* příklady pohybových zadání pro různé školní předměty
* reflexí jako cestou k porozumění tomu, co dělám(e) 

* jak dobře nastavit spolupráci mezi umělcem a pedagogem 

Seminář bude veden formou praktických tvůrčích dílen, nedílnou součástí budou také strukturované reflexe.  

 

Praktické informace

Cena:

Cena zahrnuje kurzovné na seminář (celkem 20 vyučovacích hodin), ubytování a stravování není zahrnuto v ceně - účastníci si hradí sami. 

Seminář Škola tančí je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP, účastníci obdrží po skončení Osvědčení o absolvování semináře. 


Časový harmonogram semináře:

pátek 19. 1. = 16 - 19 h
sobota 20. 1. = 9.30 - 17.30 h
neděle 21. 1. = 9.30 - 16h

Ubytování a stravování:
Můžeme nabídnout ubytování ve vícelůžkových pokojích v zámeckém areálu za cenu 420 Kč / osobu a noc (hradí se zvlášť). V přihlášce můžete uvést, zda máte o ubytování na zámku zájem. 

 

Na zámku bude k dispozici kuchyňka, zároveň se pokusíme zajistit společné obědy - nabídku zašleme přihlášeným zájemcům.

Kontakt:

Eva Papánková, T 608 653 653, eva.papankova@se-s-ta.cz (koordinátor)
Martina Činková, martina.cinkova@se-s-ta.cz (administrace)
 

Přihlášky vyplňujte v on-line formuláři ZDE

 

Umělci

Jana Bitterová

Jana Bitterová Životopis

Tanečnice, choreografka a pedagožka. Věnuje se současnému tanečnímu umění a improvizaci, a to jak z tvůrčího, tak i pedagogického a teoretického hlediska. Dlouhodobě pracovala v Anglii, kde vyučovala v tanečním programu Falmouth University (anatomie v pohybu, choreografie, kontaktní improvizace), ve francouzském Quimper (asistentka v choreografickém centru T.E.E.M.) či v belgickém Oostende (v edukačním oddělení pro muzeum současného umění Mu.ZEE). Ve své umělecké práci tvoří sóla i multimediální představení ve spolupráci s umělci z různých oborů, zabývá se site specific a zapojením místních komunit do uměleckého procesu. Dlouhodobě spolupracuje se SE.S.TA na kreativně-vzdělávacím projektu Škola tančí. [ ]

Zdenka Brungot-Svíteková

Zdenka Brungot-Svíteková Životopis

Mezinárodně působící nezávislý umělec, tanečnice, performerka, choreografka a pedagožka, absolventka VŠMU (SK), seanse - Teaching Artists (N), programů Prototypes III Nadace Royaumont a Incubateur de Chorégraphes (FR). Zaměřuje se na současné pohybové a divadelní techniky, improvizaci, kompozici, somatické přístupy, pohybový výzkum a transdisciplinární spolupráce v oblasti tanečního umění a performance. Vzdělává se také v komunikaci a využití coaching přístupů v umělecké a pedagogické práci. Jako interpretka, spolutvůrkyně či asistentka spolupracovala s mnoha domácími i zahraničními umělci v Evropě, USA a Asii. Věnuje sa také vlastní autorské tvorbě (chiens anufragés, Define Yourself or Get Defined!, HAZARD ZONE). Je jedním z iniciátorů a organizátorů festivalu ImproEventsPrague (2010 - 2015), v rámci programu Francouzského Institutu byla rezidenční umělec na Cité Internationale des Arts Paříži v roce 2017/2018. Zdenka je také jednou ze zakladatelek spolku OSTRUŽINA z.s. a spoluautorkou projektů DIFFERENT?, Tančit o Žižkov a souHra. Práci OSTRUŽINA z.s. prezentovala na konferencích ITAC2 Brisbane 2014 a ITAC4 v New York City v roce 2018. Spolupracuje také s Ateliérem fyzického divdla KSFT-DIFA JAMU v Brně. / Photo: Lea Girardin [ ]

Agáta Jarošová

Agáta Jarošová Životopis

Talentovaná mladá česká tanečnice a choreografka. Studovala na několika renomovaných tanečních školách po Evropě (Angers, Lausanne, Madrid, Praha, Paříž), na Univerzitě Paris 8 absolvovala magisterský program interpretace a choreografie. V roce 2018 absolvovala rezidenční program SE.S.TA, následně se zapojila do mezinárodního projektu BeInternational. Věnuje se vlastní choreografické tvorbě a kreativně-vzdělávacím projektům ve školách. [ ]

Jana Látalová

Jana Látalová Životopis

Tanečnice, choreografka a pedagožka. Absolvovala konzervatoř Duncan centre, semináře taneční pedagogiky na HAMU a JAMU, kurzy Metodika dětské jógy, Metodika Pilates. Jako tanečnice se podílela na mnoha tanečních a divadelních projektech prezentovaných v Čechách i v zahraničí. Ve spolupráci s Martou Trpišovskou vytvořila několik úspěšných choreografií. Jako taneční pedagog působí v ZUŠ, MŠ i ZŠ, vyučuje TPV v rámci projektu Tanec školám. Spolupracuje s uměleckým spolkem Ostružina, dětským studiem Divadla Ponec. Od roku spolupracuje se SE.S.TA na kreativně-vzdělávacím projektu Škola tančí. [ ]

Lea Švejdová

Lea Švejdová Životopis

Tanečnice, choreografka. Patří mezi první absolventy Konzervatoře Duncan centre (1997). Poté studovala bruselskou taneční akademii P.A.R.T.S. a tři roky působila v mezinárodní taneční skupině Déja Donné (Lenka Flory a Simone Sandroni). V roce 2003 se vrátila do Česka a začala spolupracovat na projektech jiných tvůrců: Nora Sopková, Serge Ambert, Krepsko, Andrea Miltnerová, Lenka Tretiagová, Divadlo bratří Formanů a další. Stala se zakládající členkou taneční skupiny NANOHACH, kde působila jako tanečnice a choreografka. Během čtrnácti let její existence účinkovala v pětadvaceti projektech. V roce 2006 získala Cenu Sazky za interpretaci, její choreografie Hechizada de Luxe byla oceněna cenou The Best Contemporary Award (Rusko, 2011) a byla nominována na Cenu Sazky 2008 v kategorii objev v oblasti taneční tvorby. V současné době vyučuje současnou taneční techniku, improvizaci a tvorbu na Konzervatoři Duncan centre a spolupracuje s institucí Post bellum. Nově spolupracuje se SE.S.TA na kreativně-vzdělávacímu projektu Škola tančí. [ ]

Marta Vodenková Trpišovská

Marta Vodenková Trpišovská Životopis

Tanečnice, pedagožka a choreografka, absolvovala Konzervatoř Duncan Centre a bakalářský obor taneční věda na HAMU. Zároveň prošla studijním pobytem na Brighton University obor tanec s vizuálním uměním. Byla zakládající členkou skupiny Nanohach, kde působila v letech 2004-2011. Věnuje se vlastní tvorbě (obdržela II. a III. cenu v mezinárodní choreografické soutěži Cena Jarmily Jeřábkové a několik nominací na Cenu Sazky). Choreograficky spolupracovala s divadly Nablízko a Minor, v současné době také s Národním divadlem nebo s Divadlem bratří Formanů. Současný tanec a tvorbu vyučuje také na Konzervatoři Duncan centre. Dlouhodobě spolupracuje se SE.S.TA na kreativně-vzdělávacím projektu Škola tančí a vede vzdělávací semináře pro umělce i pedagogy. Aktivně se podílí na vzniku Metodiky Škola tančí. [ ]

Přihlášky/předprodej

Přihlášky vyplňujte v on-line formuláři ZDE

Kapacita semináře je omezena, s příhláškou neotálejte a posílejte hned :)

Po obdržení přihlášky Vám zašleme fakturu a údaje pro provedení platby.

Podpora

Seminář Škola tančí pro pedagogy realizuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA s finanční podporou MKČR z Národního plánu obnovy v programu Kreativní vždělávání. 
 

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.