16.2.2022 16.00-18.00 | Centrum současného umění DOX (studio), Poupětova 1, Praha 7
Jak se může tanec a pohyb zapojit do běžného školního předmětu? Choreografka Zden Brungot Svíteková se s vámi podělí o několik konkrétních námětů, jak rozhýbat žáky i sebe například v hodinách češtiny. Zaostřeno na slova, poezii či práci s textem v pohybu... Ukázková lekce dle principů projektu Škola tančí určena všem učitelům základních škol, kteří si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když si žák školní látku prožije ve vlastním těle. A navíc si z workshopu odnesou praktické nástroje pro svoji vlastní pedagogickou praxi.
O projektu Škola tančí:
Učitelé a vyškolení umělci po vzájemné dohodě a dle vzájemných preferencí, předmětu výuky, složení kolektivu a dalších dostupných kritérií vytvoří dvojice (pedagog + umělec).
Umělec ve spolupráci s pedagogem připraví na míru formu i obsah projektu. Umělec pravidelně intervenuje do výuky po dobu jednoho až tří měsíců (min. 20 vyučovacích hodin). Pedagog se nechává inspirovat kreativním přístupem a průběžně navazuje na tuto intervenci i v ostatní výuce. Žáci realizují tvůrčí projekt výuky v pohybu a učí se vnímat a používat „tělo v pohybu“ jako kreativní nástroj poznávání a zapamatování. Silným prvkem při zkoušení je také názornost, hra, spolupráce a vzájemné sdílení.
Projekt vždy uzavírá veřejná prezentace výsledků a verbální hodnocení ze strany vedení projektu, umělce, pedagoga i dětí. Závěrečná prezentace je okamžikem neformálního sdílení názorů, podnětů i připomínek.
“Velmi mi pomáhá kreativně pracovat na své cestě díky více úhlům pohledu, které Škola tančí poskytuje.” (učitelka ZŠ a účastnice Semináře Škola tančí, 2022)
Cena: 300 Kč
Co s sebou: Pohodlné oblečení a něco na psaní
Kde? Centrum současného umění DOX (auditorium), Poupětova 1, Praha 7
Kontaktní osoba: Eva Papánková, tel: 608 653 653, eva.papankova@se-s-ta.cz
Workshop se koná v rámci FUK (Festival umění a kreativity ve vzdělávání)
Mezinárodně působící nezávislý umělec, tanečnice, performerka, choreografka a pedagožka, absolventka VŠMU (SK), seanse - Teaching Artists (N), programů Prototypes III Nadace Royaumont a Incubateur de Chorégraphes (FR). Zaměřuje se na současné pohybové a divadelní techniky, improvizaci, kompozici, somatické přístupy, pohybový výzkum a transdisciplinární spolupráce v oblasti tanečního umění a performance. Vzdělává se také v komunikaci a využití coaching přístupů v umělecké a pedagogické práci. Jako interpretka, spolutvůrkyně či asistentka spolupracovala s mnoha domácími i zahraničními umělci v Evropě, USA a Asii. Věnuje sa také vlastní autorské tvorbě (chiens anufragés, Define Yourself or Get Defined!, HAZARD ZONE). Je jedním z iniciátorů a organizátorů festivalu ImproEventsPrague (2010 - 2015), v rámci programu Francouzského Institutu byla rezidenční umělec na Cité Internationale des Arts Paříži v roce 2017/2018. Zdenka je také jednou ze zakladatelek spolku OSTRUŽINA z.s. a spoluautorkou projektů DIFFERENT?, Tančit o Žižkov a souHra. Práci OSTRUŽINA z.s. prezentovala na konferencích ITAC2 Brisbane 2014 a ITAC4 v New York City v roce 2018. Spolupracuje také s Ateliérem fyzického divdla KSFT-DIFA JAMU v Brně. / Photo: Lea Girardin [ … ]
Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.