EN
Přejít na Diskuze a přednášky
Foto: archiv SE.S.TA

KULATÝ STŮL: VEN Z BLACK BOXU

znovunacházení estetiky vzájemného spojování se

Datum konání akce23. 8. 2020 I 14.00 |  Místo konání akceNárodní galerie Praha I Veletržní palác

Kulatý stůl Ven z Black Boxu s podtitulem "znovunacházení estetiky vzájemného spojování se" zve hosty – choreografy, tanečníky, umělce, teoretiky k prezentaci dvou přednášek k tématu choreografické praxe v době, kdy se publikum nemůže shromažťovat ve větších skupinách. Přednášky proběhnou v kombinaci s řízenými diskusemi v interakci s pozvanými profesionály taneční scény i s širokou veřejností.

Když jsou divadla zavřená a publikum se nemůže shromažďovat v početných skupinách, stává se naléhavou i jiná choreografické praxe než je divadelní představení. Za posledních 15 let, v Evropě i v Kanadě, pojem praxe hluboce ovlivnil, jak část komunity přemýšlí o tom, co tanec je nebo může být. Stal se klíčovým pojmem zdůrazňujícím trvání (opakující se v čase) nebo participaci (oslovování svého publika nebo externích diváků) jako i obnovení zaměření pozornosti na společenské, konsensuální či emocionální procesy.

V rámci panelu bude Kathy Casey sdílet vybrané projekty, na kterých v současnosti pracuje a které podléhají specifickým časovým rámcům i prostředí, kde black box nevyhnutelně nevyžaduje angažovanost publika. Casey uvede, jak některá z těchto děl bez předem určené organizace uvažují nad dlouhodobě zajetými postupy, které zpochybňují doposud existující koncepce dramaturgie a choreografie. 

Alice Chauchat představí svůj současný výzkum, kdy aplikuje svou praxi ve městě, kde žije (Berlín), a to jednak tím, že ji nabízí různorodějším skupinám (jako trénink, hobby, umění, místo setkání) a za druhé praktikováním této praxe přímo ve veřejně prostoru, pěstováním představ o sousedství ve spojení s pěstováním životního prostředí.

Výsledky kulatých stolů zveřejňujeme na našem blogu!

Program

Kulatý stul se uskuteční v neděli 23. 8. 2020 v prostorách Korza Národní galerie v Praze a bude pokračovat prezentací Work in Progress z Rezidence pro choreografy s koučinkem v prostorách expozic Národní galerie Praha ve středu 28. 8. 2019. Podrobný program níže. Překlad zajištěn.

Praktické informace

Pro účast se prosím registrujte zde

Umělci

Kathy Casey

Kathy Casey Životopis

[ ]

Alice  Chauchat

Alice Chauchat Životopis

Alice Chauchat (FR/DE) je taneční umělkyně žijící v Berlíně. Její práce je zakotvena v pojmech spolupráce a etiky pospolitosti – jde o neustálé zkoumání, které nabývá formu choreografické tvorby, výuky, kolektivní praxe a psaní. Vytváří díla, která rezonují s diváky po celém světě (přes 20 zemí). Chauchat má výjimečné nadání odhalovat realitu těl v její rozvrstvenosti, odkrývat materiální rozměr myšlení a vidět tělo jako vždy zároveň fyzické, intelektuální, sociální a emocionální –⁠ to z ní činí vlivnou umělkyni její generace. [ ]

Podpora

Partneři: Studio ALTA, Národní galerie Praha, HAMU.

Připravujeme

ATELIERY S ÚČASTNÍKY REZIDENCE PRO CHOREOGRAFY S KOUČINKEM

Letní ranní tréninky s kouči mezinárodní Rezidence pro choreografy s koučinkem a dalšími hosty jsou otevřené pro všechny taneční nadšence. Přijďte se protáhnout, zatančit si a vyzkoušet různé techniky. Každý den vede trénink jiný lektor, takže si během týdne vyzkoušíte hned několik stylů. Rezervujte si místo online. 

 

TANEC V GALERII: REZIDENCE PRO CHOREOGRAFY S KOUČINKEM

Cyklus Tanec v galerii charakterizuje interdisciplinární spolupráce mezi tancem a výtvarným uměním, kdy má návštěvník příležitost nahlédnout na výtvarná díla nově a prostřednictvím nezvyklých výrazových prostředků. Tanec v galerii v rámci Rezidence pro choreografy s koučinkem pak přináší možnost zhlédnout work in progress účastníků etablované mezinárodní rezidence, kteří deset dní pracovali v Praze se zahraničními kouči na svých vlastních projektech. 

 

REZIDENCE PRO CHOREOGRAFY S KOUČINKEM: WORK IN PROGRESS 

Rezidence pro choreografy s koučinkem je prestižním projektem SESTA. Každoročně přijíždí do Prahy renomovaní zahraniční umělci – kouči a pracují s vybranými mladými choreografy z celého světa na rozvoji jejich tvorby. Rezidence je mezinárodně etablovaná a mimo jiné pomáhá českým choreografům prosadit se i mimo republiku. Každoročně vznikají na rezidenci jedinečné projekty českých a zahraničních umělců. Na závěr rezidence proběhne tradiční prezentace, která je obzvláště u zahraničních účastníků pravděpodobně jedinou příležitostí vidět jejich práci v Česku.

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.