2014 | Různá místa
Bohatá nabídka vzdělávacích programů v roce 2014. Stáže, tvůrčí dílny, rezidenční dílny s koučingem … pro tanečníky, pedagogy, choreografy, taneční kritiky a další profese tanečního oboru.
Na rok 2014 pro vás připravujeme:
Pedagogická stáž pod vedením Sophie Billy, Carla Locatelliho a Jiřího Lössla - PRAHA, HAMU
Třídenní intenzivní seminář - sdílení zkušeností, dílny, konfrontace různých pedagogických modelů
Klíčová otázka semináře „Jak sestavit ucelený výukový program pro určitou skupinu dětí a nezapomenout na to, že i pedagogika tance je umělecká disciplína?
Každý rok se v semináři objeví nové téma, v roce 2014 to bude ANATOMIE, vnímaná jako umělecký nástroj ve službách pedagogiky.
Pedagogické stáže doplňuje tradičně kulatý stůl s mezinárodní účastí na téma: pedagogické systémy ve Francii, Slovensku, Itálii a v České republice
Ateliér čtení tance v rámci České taneční platformy 2014 - PRAHA
Cílem ateliéru je přiblížit vnímání a čtení choreografických děl z pohledu choreografů či tanečních kritiků. Ateliér probíhá formou řízených diskusí, které jsou otevřeny široké veřejnosti. Novou osobností, která duskuse v rámci ateliéru povede je francouzská taneční kritička Irene Filiberti.
Taneční dílna Paco Deciny (FR/IT), PRAHA, HAMU
Dílna je otevřena tanečníkům, choreografům, tanečním pedagogům. Paco Decina se do Prahy vrací po 3 letech.
Dílna light designu pro techniky, tvůrce i scénografy pod vedením Laurent Schneeganse (FR)
Dílna bude zaměřena na realizace projektů v nedivadelních prostorách. Termín bude upřesněn (přelom června-července 2014).
Umění a tanec jako prostředek pro rozvoj vzdělávacího systému
Týdenní mezinárodní vzdělávací seminář, který z různých úhlů podhledu bude zkoumat možné zapojení umění a především tance do běžného vzdělávacího procesu základních a středních škol. Konfrontovat budeme zkušenosti pedagogů a umělců z Francie, Itále, Slovenska, České republiky. Tento vzdělávací modul má za cíl připravit umělce pro užší spolupráci se školami a školy na otevření se kreativními tvůrčímu procesu, jenž může v mnohém výuku obohatit. Opíráme se o zkušenosti programů Danse au coeur (FR, BE, DE) a …..
Obsahem semináře jsou jak teoretické přednášky, tak i praktické pohybové dílny.
Rezidenční dílny koučingu choreografů
Šestidenní rezidenční dílna s koučingem je otevřena českým i zahraničním choreografům, kteří přihlašují svůj již rozpracovaný tvůrčí projekt. V Praze získají možnost na něm pracovat (5 h ve studiu denně) a především na základě diskusí s koučem a ostatními přítomnými tvůrci svou tvorbu posunout dál. Cílem je otevřít choreografům na základě jejich vlastní tvorby nové cesty hledání, vést je kladením otázek k prohloubení jejich vlastního rukopisu.
Celá stáž je koncipována jako dialog mezi choreografy a zkušenými umělci („kouči“), kteří je v práci vedou. Každý večer probíhají veřejné prezentace, která průběžně umožňuje sledovat vývoj jednotlivých děl a diskutovat o něm. Týden uzavírá závěrečná komentovaná prezentace výsledků všech účastníků.
Vybraný choreograf se rezidenční dílny účastní se svými interprety a má možnost vybrat si ke konzultacím mezi zvanými kouči.
Termín konání -2. Polovina srpna - bude upřesněn.
Dramaturgie v tanci
V roce 2014 zahájíme víceletý mezinárodní projekt zaměřený na studium otázek spojených s dramaturgií tance. Odborníci a umělci z pěti různých oborů – hudby, architektury, filmového umění, sociologie a literatury – budou postupně konfrontovat vlastní přístup a zkušenosti s tancem a jeho dramaturgií.
Rok 2014 v projektu bude zaměřen na hudbu. Ke spolupráci přizve orchestr Prague Modern, české hudební skladatele a odborníky z Francie a Německa.
Uskuteční se:
- pětidenní pracovní laboratoř osmi vybraných choreografů s hudebníky, skladateli a teoretiky;
- přizvaní choreografové budou mít možnost využít rezidenčních prostor (pětidenní rezidenční dílna);
- na závěr se uskuteční kulatý stůl a konference na téma dramaturgie mezi tancem a hudbou; výstupy konference budou zveřejněny.
Kromě kariéry tanečnice v Londýnském Baletním Festivalu a Royal Baletu ve Wallonii, účinkovala také v dalších skupinách klasického a současného tance. V současné době působí jako pedagožka pedagogů v Národním tanečním centru v Paříži (Centre National de la Danse) a ve spolupráci s Jeanem Christophem Paré a Wilfride Piolletovou rozvíjí metodu analýzy tanečního pohybu aplikovanou přímo na techniku tance [ … ]
Paco Decina se narodil v Neapoli. V roce 1984 se přestěhoval do Paříže a dva roky poté založil skupinu Post-Retroguardia. V červnu 1987 s ní získal Choreografickou cenu Ménagerie de Verre za představení "Tempi morti", nostalgickou a nonšalantní choreografii pro pět tanečníků, která vznikla v Miláně, za choreografii „Veli“ obdržel v roce 1997 cenu na 6. Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis [ … ]
Taneční kritička a umělecký poradce pracující pro Centre Pompidou - Vidéodanse a např. Národní scénu Lux ve Valence. I.Filiberti vyučovala v letech 2005-2011 na univerzitě v Lyonu na katedře Scénických umění se specializací na tanec. Je členem vědecké rady Slovníku tance (poslední reedice z roku 2008), realizovala speciální číslo revue Bref „Chaillot - Vilar“ (2012), publikovala knihu o díle Catherine Diverres „Mémoires passantes“ (koedice L’œil d’or a Centre National de la Dance, 2010) a studii „Dansez, dansez…“ (Les Solitaires intempestifs, 2003). Paralelně ke svým publikačním a dramaturgickým aktivitám se věnuje vzdělávacím ateliérům na téma analýza představení, které vede v rámci programu divadel a festivalů. [ … ]
tanečník, choreograf a pedagog původem z Itálie, aktuálně působící ve Francii. Vedle své kariéry uznávaného interpreta a choreografa se intenzivně věnuje pedagogické činnosti, ve které propojuje své znalosti z fyzioterapie, studií anatomie pro pohyb a různých somatických technik [ … ]
Absolvent pedagogiky na katedře tance pražské HAMU; věnuje se pedagogické, metodické, koncepční, publikační a výzkumné práci v oblasti scénického tance a pohybu vůbec. Vytvořil více jak desítku choreografií, publikuje v odborných časopisech o dětské taneční pedagogice [ … ]
Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.