EN
Přejít na Rezidence

Plán vzdělávacích programů SE.S.TA

Datum konání akce2014 |  Místo konání akceRůzná místa

Bohatá nabídka vzdělávacích programů v roce 2014. Stáže, tvůrčí dílny, rezidenční dílny s koučingem … pro tanečníky, pedagogy, choreografy, taneční kritiky a další profese tanečního oboru.

Na rok 2014 pro vás připravujeme:
 

Pedagogická stáž pod vedením Sophie Billy, Carla Locatelliho a Jiřího Lössla - PRAHA, HAMU

Třídenní intenzivní seminář - sdílení zkušeností, dílny, konfrontace různých pedagogických modelů
Klíčová otázka semináře „Jak sestavit ucelený výukový program pro určitou skupinu dětí a nezapomenout na to, že i pedagogika tance je umělecká disciplína?
Každý rok se v semináři objeví nové téma, v roce 2014 to bude ANATOMIE, vnímaná jako umělecký nástroj ve službách pedagogiky.
Pedagogické stáže doplňuje tradičně kulatý stůl s mezinárodní účastí na téma: pedagogické systémy ve Francii, Slovensku, Itálii a v České republice

Ateliér čtení tance v rámci České taneční platformy 2014 - PRAHA
Cílem ateliéru je přiblížit vnímání a čtení choreografických děl z pohledu choreografů či tanečních kritiků. Ateliér probíhá formou řízených diskusí, které jsou otevřeny široké veřejnosti. Novou osobností, která duskuse v rámci ateliéru povede je francouzská taneční kritička Irene Filiberti.

Taneční dílna Paco Deciny (FR/IT), PRAHA, HAMU
Dílna je otevřena tanečníkům, choreografům, tanečním pedagogům. Paco Decina se do Prahy vrací po 3 letech.

Dílna light designu pro techniky, tvůrce i scénografy pod vedením Laurent Schneeganse (FR)
Dílna bude zaměřena na realizace projektů v nedivadelních prostorách. Termín bude upřesněn (přelom června-července 2014).

Umění a tanec jako prostředek pro rozvoj vzdělávacího systému
Týdenní mezinárodní vzdělávací seminář, který z různých úhlů podhledu bude zkoumat možné zapojení umění a především tance do běžného vzdělávacího procesu základních a středních škol. Konfrontovat budeme zkušenosti pedagogů a umělců z Francie, Itále, Slovenska, České republiky. Tento vzdělávací modul má za cíl připravit umělce pro užší spolupráci se školami a školy na otevření se kreativními tvůrčímu procesu, jenž může v mnohém výuku obohatit. Opíráme se o zkušenosti programů Danse au coeur (FR, BE, DE) a …..
Obsahem semináře jsou jak teoretické přednášky, tak i praktické pohybové dílny.

Rezidenční dílny koučingu choreografů
Šestidenní rezidenční dílna s koučingem je otevřena českým i zahraničním choreografům, kteří přihlašují svůj již rozpracovaný tvůrčí projekt. V Praze získají možnost na něm pracovat (5 h ve studiu denně) a především na základě diskusí s koučem a ostatními přítomnými tvůrci svou tvorbu posunout dál. Cílem je otevřít choreografům na základě jejich vlastní tvorby nové cesty hledání, vést je kladením otázek k prohloubení jejich vlastního rukopisu.
Celá stáž je koncipována jako dialog mezi choreografy a zkušenými umělci („kouči“), kteří je v práci vedou. Každý večer probíhají veřejné prezentace, která průběžně umožňuje sledovat vývoj jednotlivých děl a diskutovat o něm. Týden uzavírá závěrečná komentovaná prezentace výsledků všech účastníků.
Vybraný choreograf se rezidenční dílny účastní se svými interprety a má možnost vybrat si ke konzultacím mezi zvanými kouči.
Termín konání -2. Polovina srpna - bude upřesněn.

Dramaturgie v tanci
V roce 2014 zahájíme víceletý mezinárodní projekt zaměřený na studium otázek spojených s dramaturgií tance. Odborníci a umělci z pěti různých oborů – hudby, architektury, filmového umění, sociologie a literatury – budou postupně konfrontovat vlastní přístup a zkušenosti s tancem a jeho dramaturgií.

Rok 2014 v projektu bude zaměřen na hudbu. Ke spolupráci přizve orchestr Prague Modern, české hudební skladatele a odborníky z Francie a Německa.

Uskuteční se:
- pětidenní pracovní laboratoř osmi vybraných choreografů s hudebníky, skladateli a teoretiky;
- přizvaní choreografové budou mít možnost využít rezidenčních prostor (pětidenní rezidenční dílna);
- na závěr se uskuteční kulatý stůl a konference na téma dramaturgie mezi tancem a hudbou; výstupy konference budou zveřejněny.
 

Umělci

Sophie Billy

Sophie Billy Životopis

Kromě kariéry tanečnice v Londýnském Baletním Festivalu a Royal Baletu ve Wallonii, účinkovala také v dalších skupinách klasického a současného tance. V současné době působí jako pedagožka pedagogů v Národním tanečním centru v Paříži (Centre National de la Danse) a ve spolupráci s Jeanem Christophem Paré a Wilfride Piolletovou rozvíjí metodu analýzy tanečního pohybu aplikovanou přímo na techniku tance [ ]

Paco Decina

Paco Decina Životopis

Paco Decina se narodil v Neapoli. V roce 1984 se přestěhoval do Paříže a dva roky poté založil skupinu Post-Retroguardia. V červnu 1987 s ní získal Choreografickou cenu Ménagerie de Verre za představení "Tempi morti", nostalgickou a nonšalantní choreografii pro pět tanečníků, která vznikla v Miláně, za choreografii „Veli“ obdržel v roce 1997 cenu na 6. Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis [ ]

Irene Filiberti

Irene Filiberti Životopis

Taneční kritička a umělecký poradce pracující pro Centre Pompidou - Vidéodanse a např. Národní scénu Lux ve Valence. I.Filiberti vyučovala v letech 2005-2011 na univerzitě v Lyonu na katedře Scénických umění se specializací na tanec. Je členem vědecké rady Slovníku tance (poslední reedice z roku 2008), realizovala speciální číslo revue Bref „Chaillot - Vilar“ (2012), publikovala knihu o díle Catherine Diverres „Mémoires passantes“ (koedice L’œil d’or a Centre National de la Dance, 2010) a studii „Dansez, dansez…“ (Les Solitaires intempestifs, 2003). Paralelně ke svým publikačním a dramaturgickým aktivitám se věnuje vzdělávacím ateliérům na téma analýza představení, které vede v rámci programu divadel a festivalů. [ ]

Carlo Locatelli

Carlo Locatelli Životopis

tanečník, choreograf a pedagog původem z Itálie, aktuálně působící ve Francii. Vedle své kariéry uznávaného interpreta a choreografa se intenzivně věnuje pedagogické činnosti, ve které propojuje své znalosti z fyzioterapie, studií anatomie pro pohyb a různých somatických technik [ ]

Jiří Lössl

Jiří Lössl Životopis

Absolvent pedagogiky na katedře tance pražské HAMU; věnuje se pedagogické, metodické, koncepční, publikační a výzkumné práci v oblasti scénického tance a pohybu vůbec. Vytvořil více jak desítku choreografií, publikuje v odborných časopisech o dětské taneční pedagogice [ ]

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.