EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: Pedro Dos Santos

Jak se dá tančit v oblacích na vysoké čínské tyči? Ukáže to festival KoresponDance

Datum konání akce8.-10. 7. 2016 |  Místo konání akceŽďár nad Sázavou

Chcete vidět, jak João Santos tančí v choreografii Rui Horty na vysoké čínské tyči, jak Marie Goeminne využije k tanci prostoru malé krabice, jak Dan Canham pohybem vypráví příběh o zaniklém divadle nebo jak na představeních spolupracují místní obyvatelé s mezinárodními umělci?

Žďár nad Sázavou již počtvrté přivítá mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance. Festival se bude konat od 8. do 10. července 2016 v areálu žďárského zámku a po celém městě. Jeho letošním ústředním tématem je tanec a scénografie a k tomu využívá genius loci místa proslaveného barokní architekturou Jana Blažeje Santiniho – Aichla. Jednotlivá taneční představení se budou konat jak pod širým nebem, tak v prostorách samotného zámku. Všichni návštěvníci, děti i dospělí, se díky němu budou moci setkat s profesionálními umělci z celého světa.

„Scénografie a pohyb je téma, jež hodně obohacuje pohled na tanec a výborně tak zapadá do filozofie festivalu, který diváky láká na nové a netradiční pohledy na tanec a pohybové umění,“ říká Marie Kinsky, ředitelka festivalu.

Bohatý program KoresponDance letos ukáže práci jak téměř začínajících umělců, tak těch, kteří jsou již etablovaní na mezinárodní scéně. Mnozí z nich se v Česku představí vůbec poprvé. Jako například belgická choreografka a tanečnice Marie Goeminne, jež uvede představení Lostbox, v němž se zaměřuje na tělo a pohyb v minimálním prostoru krabice. Pro představení využívá atraktivní a velmi netradiční prostor kabinetu kuriozit Muzea nové generace. Angličan Dan Canham přiváží svůj kus 30 Cecil Street a tančí o tom, co zbyde z divadla, které navždy zavře své dveře publiku. Z Francie přijíždí původem slovenská tanečnice a choreografka Eva Klimáčková se svým sólem The perception off, v němž zkoumá možnosti světla a minimalizovaného tanečního prostoru. Mexičan Francisco Córdova Azuela uvede dynamický duet Postskriptum o rozloučeních a setkáních. Svou práci se studenty brněnské Janáčkovy akademie múzických umění budou prezentovat Dominique Boivin z Francie a Pierre Nadaud, francouzský performer, který dlouhodobě žije a pracuje v Česku. João Santos z Portugalska pracoval na inscenaci Contigo se slavným choreografem Ruiem Hortou. Vzniklo tanečně-novocirkusové sólo, v němž João mistrovsky ovládá čínskou tyč. Jordi Galí přijíždí ze Španělska a ve svém T zkoumá vztahy mezi tělem a předměty, ať je to dřevěný trám, kámen nebo pneumatika.

Diváci se také mohou těšit na projekty, které spoluvytvářejí místní umělci i obyvatelé Žďáru, kteří zatím neměli s uměním moc zkušeností. Nyní měli příležitost sejít se s tanečními profesionály, společně tvořit a sblížit se s tanečním světem. „Je to pro nás způsob, jak ukázat lidem, že si tanec může užít opravdu úplně každý,“ říká Marie Kinsky.

Festival uvede dva hudebně-taneční projekty, které společně vytvořili francouzský choreograf Jeana Gaudina a kontratenorista Sébastiena Fourniera. První z nich vznikl ve spolupráci se žďárským dětským pěveckým sborem, druhým bude taneční inscenace Stabat Mater Pergolesis spojená se zpěvem Sébastiena Fourniera v prostorách oválného freskového sálu v prelatuře zámku.

Z další spolupráce v tanečně-hudební oblasti, tentokrát s Francouzsko-českou hudební akademií v Telči, vznikne společný koncert.
 
Novinkou festivalu je celosvětová tvůrčí platforma Fillimit, která se soustředí na setkání a konfrontaci skupiny mladých českých a zahraničních choreografů a na propojení s mezinárodními partnery festivalu.

„Nabídli jsme jim možnost nových setkání, vzájemnou diskusi a spolupráci se zástupci mezinárodní taneční scény. Doufáme, že se nám tím podaří stimulovat průlom z často zacyklených lokálních stereotypů, které vývoj tvůrčího potenciálu zpomalí nebo znemožní. Jejich pracovní návrhy budou uvedeny v rámci programu festivalu a tři z nich budou pokračovat rezidencí ve Žďáru nebo v zahraničí,“ popisuje Lenka Flory, která Fillimit zaštiťuje a zároveň se podílí na zahraniční dramaturgii festivalu. Do Žďáru se sjedou choreografové z Venezuely, z Mexika, ze Spojených států, z Evropy a z České republiky.

Jako každý rok jsou i letos součástí festivalu tvůrčí ateliéry pro děti i dospělé návštěvníky, diskusní kulaté stoly, prohlídky zámku i poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, teprve rok otevřeného unikátního Muzea nové generace a také program se žďárskými hasiči. 

Mezinárodní festival současného tance a pohybového umění

Program

Pátek 8. července
18.00 Jean Gaudin (FR), Sébastien Fournier (FR): Choreografie pro žďárský dětský pěvecký sbor
18.30 Slavnostní zahájení / III. nádvoří
19.00 Robbie Synge (GB) – Douglas
19.45 Dan Canham (GB) – 30 Cecil Street
20.45 Marie Goeminne (BEL) – LostBox
21.30 João Paulo Dos Santos (PRT/FR) – Contigo

Sobota 9. července
15.00 Kulatý stůl o projektech „Škola tančí“ – pro pedagogy, choreografy a rodiče
16.30 Prezentace výsledků projektů „Škola tančí“ s žáky několika žďárských ZŠ
17.15 Představení připravené během příměstského tábora (děti od 9 do 15let ze Žďárska)
19.00 Eva Klimáčková (SK) – Perception off
19.30 Francisco Córdova Azuela (MEX/ESP) – Postskriptum
20.45 Marie Goeminne (NL) – LostBox
21.30 Arrangement Provisoire – Jordi Galí (ESP/FR) – T
23.30 Jean Gaudin (FR), Sébastien Fournier (FR): Stabat Mater Pergolesis

Neděle 10. července
15.00 Kulatý stůl na téma „Scénografie a pohyb“
16.00 Ateliéry pro děti (tanec – divadlo – hudba), ateliéry s hasiči a další
17.00 Fillimit – prezentace choreografů
18.00 Koncert: Akademie Telč
18.15 Marie Goeminne (NL) – LostBox
19.00 Dominique Boivin (FR), Pierre Nadaud (FR/CZ): Farewell
21.00 Zavěrečná party

Praktické informace

Vstupenky na letošní festival budou k dispozici přímo na místě v pokladnách Zámku Žďár n/S nebo online v síti GoOut.cz

Pátek 400 Kč | sleva: 250 Kč
Sobota 400 Kč | sleva: 250 Kč
Neděle 400 Kč | sleva: 250 Kč
Třídenní festivalový pas: 700 kč
Jednodenní rodinné vstupné (2+2 a více): 700 kč

Sleva platí pro: studenty, seniory, držitele průkazu ZTP a ZTP/P, obyvatele Žďáru nad Sázavou a držitele Barokního Pasu
Zdarma: pro děti do 12 let

Podpora

Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, PKS Okna, Slovenský institut v Praze, ZDAR, ŽĎAS, a další

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.