EN
Přejít na SE.S.TA pro profesionální rozvoj
Foto: Dragan Dragin

OPEN CALL: PEDAGOGICKÝ SEMINÁŘ 2020

Jak směřovat ke kreativitě a tvořivosti?

Datum konání akce6.–8. 3. 2020 |  Místo konání akcePraha I HAMU

Seminář je určen všem pedagogům se zájmem o další rozvoj svých kompetencí a poznávání nových metod a přístupů k výuce. Vítáni jsou i taneční interpreti a choreografové. Seminář je akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Již tradičně na jaře pořádaný pedagogický seminář sleduje cíl obohatit know-how pedagogů díky užití know-how choreografů. Během semináře dochází ke sdílení nástrojů pro analýzu a k porovnávání různých pedagogických přístupů, systémů a filozofií.

Seminář povede Anna Sedláčková (SK/CZ) a Jean-Christophe Paré (FR). 

K lektorování jsme znovu oslovili tuto dvojici, protože z reakcí účastníků z předchozího ročníku vyplynulo, že setkání s těmito lektory bylo velice přínosné: Přestože jsou přístupy obou lektorů poměrně odlišné – Anna Sedláčková pracuje s materiálností těla a objektivizací pohybu, kdežto Jean-Christophe Paré vychází ze studia sémiotiky, využívá strukturalistické metody a konceptuální rámce – tak jsou jejich pedagogické postupy komplementární. Oba lektoři ve své práci jasně demonstrovali způsoby, kdy pohybový materiál vzniká radostně a intuitivně ze zkoumání fyzikálních veličin a strukturálních vztahů oproti v českém prostředí často raženému přístupu, kdy je „vznik tance“ motivován vnějšími podněty (předobraz, emoční stav, představa, textová nebo hudební předloha a jiné narativní způsoby).

Více v článku na našem blogu

Seminář je koncipován tak, aby přinesl loňským účastníkům další podněty, ale pro nově příchozí nebyla předchozí účast podmínkou.

 

Zpětná vazba účastníků:

"Semináře pod vedením SE.S.TA jsou pro mne vždy přínosem a vyznačují se vysokou kvalitou. Zajímám se o přesahy tance do sociální sféry, tedy i do sféry školství. Většinu věcí, které jsme si na semináři vyzkoušeli mohu rovnou využít ve své pedagogické praxi."

"Velice oceňuji nehodnotící přístup lektorů k účastníkům a vytváření podpůrné atmosféry i bohatých situací pro tvorbu a uplatnění pohybu. Je skvělé, že jsme mohli vidět a vyzkoušet si dva různé přístupy Anny Sedlačkové a Jeana-Christophe Paré. Přestože byl seminář opravdu plný podnětů a informací, tak si je dobře pamatuji, protože všechno dávalo smysl od začátku do konce."
 

Více o semináři se dozvíte z našeho videa

Pedagogika tance je umělecká disciplína.

Program

Seminář probíhá ve dvou fázích

1. Ateliéry zkoumání a realizace s hosty a tanečními pedagogy: rozcvičení, workshopy, semináře, praktické aplikace ve výuce, konfrontace zkušeností.

2. Zakončení formou kulatého stolu – veřejné diskuse: představení práce a aktivit z dílny, širší diskuse k tématu.

 

Pátek: 14:00 – 19:00

Sobota: 10: 00 – 18:00 (polední pauza)

Neděle: 9:00 – 16:00 (polední pauza)

Praktické informace

ZÁKLADNÍ CENA SEMINÁŘE PŘI PŘIHLÁŠENÍ A PLATBĚ DO 31.12.2019

Základní: 2 200,- Kč

Studenti: 1 100,- Kč (50 % sleva)

Studenti a pedagogové HAMU: 200,- Kč

 

CENA SEMINÁŘE PŘI PŘIHLÁŠENÍ A PLATBĚ V LEDNU 2020

Základní: 2 800,- Kč

Studenti: 1 400,- Kč (50 % sleva)

Studenti a pedagogové HAMU: 200,- Kč

 


STORNO POPLATKY

Odhlášení do 31. 12. 2019: vracíme 100% kurzovného.

Odhlášení do 31. 1. 2020 vracíme 70% kurzovného.

Odhlášení do 15. 2. 2020 vracíme 50% kurzovného.

Umělci

Jean-Christophe Paré

Jean-Christophe Paré Životopis

V roce 1976 získal angažmá v Pařížské opeře, již v roce 1982 byl jmenován prvním tanečníkem a byl členem experimentální taneční skupiny Pařížské opery - Groupe de Recherche de L Opéra de Paris (GRCOP). Operu opustil, aby se věnoval práci s různými současnými francouzskými choreografy - D. Larrieu, R. Chopinot, F. Verret, A. Degroat… a vlastní choreografické tvorbě(má na svém kontě více než patnáct děl). Intenzívně spolupracuje s Wilfride Piolletovou a Jeanem Guizerixem, hvězdami Pařížské opery, kteří jsou ovšem zároveň velmi otevřeni soudobé taneční tvorbě. Vedle interpretační činnosti se společně s nimi zúčastňuje výzkumu v oblasti funkční analýzy tanečního pohybu/ analyse fonctionnelle du mouvement danse (AFMD) ve spolupráci s Odile Rouquet. Je zván k vyučování na konzervatořích a na četné stáže. V roce 1990 vede Národní choreografické centrum v Angers. Věnuje se pedagogické práci, interpretační činnosti, 10 let působil jako inspektor pro taneční oblast francouzského ministerstva kultury, poté jako ředitel Státní školy v Marseille (l’Ecole Nationale de Marseilles). Na univerzitě se podílí se na přípravě řady různých výukových předmětů zaměřených na taneční proces, vyučuje také na ´Science Po´(vysoká škola politických věd) v Paříži. Se SE.S.TA spolupracuje již od roku 1999 a od té doby dává k dispozici své umělecké i intelektuální kapacity pro vysoce kvalitní pedagogický rozvoj tance v České republice. [ ]

Anna Sedlačková

Anna Sedlačková Životopis

Slovenská tanečnice, pedagožka a choreografka. Vyučuje na bratislavské VŠMU současné taneční techniky a studuje na The School for Body Mind Centering (BMC) v USA. Založila pohybové studio Dvorana a spoluzakládala Asociáciu súčasného tanca. Pro svou skupinu AS Project vytvořila řadu představení: např. BMExpress, Ako sme sa zmizli, Bratislavské tangá [ ]

Přihlášky/předprodej

Přihlásit se můžete prostřednictvím online formuláře zde.

Lhůta pro zaslání přihlášky a platbu semináře je 31. ledna 2020 (31.12.2019 pro zvýhodněnou cenu).

V případě dotazů se můžete obrátit přímo na e-mail: zuzana.demlova@se-s-ta.cz

Podpora

Partneři: HAMU, Studio ALTA, Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris.

Připravujeme

KULATÝ STŮL: PEDAGOGICKÝ SEMINÁŘ

Kulatý stůl je závěrem Pedagogického semináře, jehož lektory jsou Jean-Christophe Paré (FR) a Anna Sedláčková (SK), dále budou přítomni Marie Kinsky (ředitelka Centra choreografického rozvoje SE.S.TA) a účastníci semináře – taneční pedagogové, choreografové a studenti HAMU.

 

REZIDENCE PRO CHOREOGRAFY S KOUČINKEM

Rezidence pro choreografy s koučinkem je prestižním projektem SESTA. Každoročně přijíždí do Prahy renomovaní zahraniční umělci – kouči a pracují s vybranými mladými choreografy z celého světa na rozvoji jejich tvorby. Rezidence je mezinárodně etablovaná a mimo jiné pomáhá českým choreografům prosadit se i mimo republiku. Rezidence má bohatý doprovodný program pro profesionální veřejnost i pro publikum.

 

TANEC V GALERII

Cyklus Tanec v galerii charakterizuje interdisciplinární spolupráce mezi tancem a výtvarným uměním, kdy má návštěvník příležitost nahlédnout na výtvarná díla nově a prostřednictvím nezvyklých výrazových prostředků. Projekt je realizován ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Galerií hlavního města Prahy od roku 2012, kdy pravidelně několikrát do roka přivádí do aktuálních expozic performery a prostřednictvím pohybu otevírá novou perspektivu a nové zážitky při vnímání konceptuálního či výtvarného díla.

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.