EN
Přejít na SE.S.TA pro publikum
Foto: František Štorek, Narcis, 1985, bronz (socha v popředí)

TANEC V GALERII: MUSEOGRAPHY CHOREOGRAPHY (fáze 1)

Choreografie Alice Chauchat

Datum konání akce3.–⁠12. 11. 2023 |  Místo konání akceVeletržní palác, Národní galerie Praha

Choreografka Alice Chauchat (FR/DE), spolu s tanečnicemi Hanou Polanskou (CZ), Nhung Dang (CZ) a Ran Jiao (CN/CZ) a v dialogu s kurátorem Michalem Novotným, započala výzkum “choreografie vztahů”, jak jsou inscenovány v nedávno otevřené expozici Národní galerie Praha 1939–⁠2021: Konec černobílé doby.

V první fázi Chauchat a Polanská s tanečnicemi Nhung Dang (CZ) a Ran Jiao (CN/CZ) zkoumají vnitřní dynamiku výstavní instalace a její možné odrazy v choreografických strukturách. Za rok tým představí výsledky procesu ve formě taneční performance.

Zveme vás na dvě ukázky work in progress s tematickými diskusemi, kde umělkyně předvedou své nejnovější experimenty. 

O Tanci v galerii

Tanec a pohyb proměňuje umělecké galerie. Jejich návštěvníci díky cyklu Tanec v galerii objevují nové způsoby jak chápat a vnímat vizuální umění, zatímco choreografové, kurátoři a vizuální umělci sdílí své know-how a navzájem se obohacují ve své odborné a umělecké práci nebo komunikaci s publikem.

Tanec v galerii je transdisciplinární projekt, který odhaluje mnohovrstevnaté souvislosti mezi pohybovým a vizuálním uměním v site-specific kontextu muzea umění. Projekt produkuje každoročně už od roku 2012 Centrum choreografického rozvoje ve spolupráci s Národní galerií Praha a dalšími galeriemi a muzei.

V jakém smyslu je výstava choreografií? Může tanec rozkrýt vztahy, které působí v umělecké expozici?

Program

PRVNÍ NÁVŠTĚVA (ÚVODNÍ EXPERIMENTY)
Ne 5. 11. v 16:00, Veletržní palác
Navštivte tvůrkyně v galerii, kde představí první pohybové experimenty a úvahy v následné diskusi.

DRUHÁ NÁVŠTĚVA (PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY)
Ne 12. 11. v 16:00, Veletržní palác
Přijďte se znovu podívat, kam tým v první fázi projektu dospěl. Ukázku bude rámovat komentovaná prohlídka s kurátorem a diskuse tvůrců*kyň s publikem.

_

Komentovaná prohlídka s kurátorem
12. 11. v 15:00
Kurátor Michal Novotný ozřejmí kontext výstavy 1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby.

Artists at work
3.–12. 11.
Návštěvníci NGP mohou zastihnout umělecký tým při práci v různých prostorách Veletržního paláce během otevírací doby galerie. Doporučujeme kvůli omezené kapacitě rezervaci přes GoOut zde

Škola tančí v galerii
12. 11. v 14:30
Přijďte se také podívat do Veletržního paláce na prezentaci dětí z projektu SE.S.TA Škola tančí. V něm školáci zažívají výuku skrze tvořivý pohyb. Co se stane, když se naše tělo promění v tužku a místo papíru bude klouzat po podlaze?

 

Praktické informace

Veletržní palác Národní galerie Praha
Dukelských hrdinů Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praha 7
út–ne 10:00–18:00 / každá první středa v měsíci 10:00–20:00
mapa / web

Chcete vědět, kde a na čem tvůrčí tým právě pracuje?
Sledujte nás na sociálních sítích a dejte vědět, že nás navštívíte.
FACEBOOK

Akce na webu Národní galerie.

Ke stažení

Umělci

Alice  Chauchat

Alice Chauchat Životopis

Alice Chauchat (FR/DE) je taneční umělkyně žijící v Berlíně. Její práce je zakotvena v pojmech spolupráce a etiky pospolitosti – jde o neustálé zkoumání, které nabývá formu choreografické tvorby, výuky, kolektivní praxe a psaní. Vytváří díla, která rezonují s diváky po celém světě (přes 20 zemí). Chauchat má výjimečné nadání odhalovat realitu těl v její rozvrstvenosti, odkrývat materiální rozměr myšlení a vidět tělo jako vždy zároveň fyzické, intelektuální, sociální a emocionální –⁠ to z ní činí vlivnou umělkyni její generace. [ ]

Nhung Dang

Nhung Dang Životopis

Nhung Dang je česko-vietnamská performerka a divadelnice žijící v Praze. Jako performerka má místní i mezinárodní zkušenosti, vystupuje s divadlem Temper Theatre ve Velké Británii a s oceňovaným souborem Sleepwalk Collective hostuje také často ve Španělsku. Její vlastní projekty zpochybňují otázky identity a hledají symbiózu fyzického divadla, současného tance, silných vizuálů a poetického textu. Nedávno uvedla krátký film Me oi v Hanoji a v současné době připravuje pražskou premiéru krátkého divadelního představení Motherland. [ ]

Ran Jiao

Ran Jiao Životopis

Ran Jiao je performerka původem z Číny žijící v Praze. Ve své práci zkoumá místa, která vznikají mezi těly a vztahy. Ke vztahům přistupuje prostorově a k prostoru jako ke vztahům. Ovlivněna ekofeminismem používá performance jako nástroj k přehodnocení sociální a environmentální provázanosti. Její performativní formáty se pohybují na pomezí pohybu, instalace a objektových performancí. Má magisterský titul z DAMU v Praze a bakalářský titul z Univerzity v Hongkongu. Vystupovala na různých festivalech (Tanec Praha, Malá inventura, Bazaar, PQ) a je členkou kolektivu Lovable Humans. [ ]

Hana Polanská

Hana Polanská Životopis

Hana Polanská, tanečnice, performerka, choreografka, taneční pedagožka, taneční publicistka a vědkyně, absolvovala taneční konzervatoř, dějiny umění na Katolické teologické fakultě UK a obor choreografie na HAMU. Ve svým teoretických článcích a publicistických rozhovorech s českými a zahraničními umělci se zaměřuje na to, jak vrátit umění hlas, který podporuje změny ve společnosti. Během své bohaté umělecké kariéry působila například jako sólistka ND a spolupracovala na desítkách projektů s renomovanými choreografy a umělci. [ ]

Přihlášky/předprodej

Vstup zdarma na prezentace včetně výstavy (od 15:00).
Kvůli omezené kapacitě doporučujeme rezervaci prohlídky zde
Sraz u pokladen ve foyer Veletržního paláce.

 

Podpora

Ve spolupráci:
Národní galerie Praha

S podporou:
Hlavní město Praha
Ministerstvo kultury ČR
Státní fond kultury

 

Loga sponzorů

 

Chcete vědět víc?

Martin Maryška
martin.maryska@se-s-ta.cz
+420 608 841 191

Připravujeme

Na začátku března 2024 chystáme další edici Tance v galerii. Tentokát na "barokní téma" s francouzským choreografem Albanem Richardem a ve spolupráci s Andreou Steckerovou, kurátorkou sbírky starého umění Národní galerie Praha.

Aktuální "museografická" edice bude pokračovat druhou fází za rok na začátku září 2024.  

Korespondance

SE.S.TA pořádá festival
současného tance KoresponDance
SE.S.TA na Facebooku

SE.S.TA
na Facebooku
SE.S.TA na YouTube

SE.S.TA
na YouTube
MKČR  Hl. m. Praha  Veolia

Celoroční činnost SE.S.TA je podporována Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Veolia ČR.